Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Ceny malin po raz kolejny spadły…

Ceny malin po raz kolejny spadły…

Zbiory maliny jesiennej ledwo się zaczęły, a już jesteśmy świadkami kolejnej obniżki ceny skupu tych owoców.

Jeszcze w sobotę w wielu miejscach obowiązywały stawki powyżej 10 zł/kg, od 11 do 13 zł/kg, dziś niestety w wielu miejscach cena została obniżona.

Jeszcze na początku miesiąca ceny skupu malin utrzymywały się na stabilnym poziomie 15,00-16,50 zł/kg i nic nie zapowiadało obniżek, jednak kilka dni później ceny skupu malin zostały obniżone do 12-14 zł/kg, następnie (10.08) ceny skupu malin w wielu punktach skupu spadły do 10 zł/kg. Pośrednicy wprost wskazywali, że za obniżkę odpowiedzialny jest import owoców z Ukrainy. Zdaniem jednego z pośredników, malina jest sprowadzana z Ukrainy w dużo niższej cenie, co miało zwiastować kolejne obniżki.

Zapowiedzi stały się faktem. Dziś w wielu punktach cena skupu malin została obniżona do 8-8,50 zł/kg. Zdaniem plantatorów to wina importu – mroźnie na potęgę ściągają surowiec z Ukrainy.

Jak zwykle obniżka ceny wywoła burzliwą dyskusję wśród plantatorów.

“Było wielkie sadzenie, będzie wielkie kasowanie. Jak to w Polsce… “- skomentował sytuację jeden z plantatorów.

Inni plantatorzy szukają rozwiązań: “Panie i Panowie czas na akcje pług, bo za roczek zarobku nie będzie. Pokażmy im że nie tańczymy jak zagrają. Wykasować starsze plantacje i po problemie”, “3 zł/kg powinna kosztować odstraszyłoby to miastowych pseudo plantatorów co rynek płacowy psują”

Zdaniem pesymistów będzie jeszcze taniej i w tym sezonie możemy spodziewać się stawek na poziomie 4-6 zł.  Z kolei optymiści twierdzą, że to już ostatnia obniżka w tym sezonie. 

“Mam nadzieję że Ci, którzy płacili za zbiór po 12-15zł za łubiankę utrzymają cenę do końca sezonu” – skwitował dyskusję jeden z plantatorów. 

www.e-sadownictwo.pl