Ceny skupu malin w Europie. Nigdzie nie jest „kolorowo”…
Dziś w mediach bardzo dużo mówi się o trudnej sytuacji na rynku malin. W formie ciekawostki zamieszczamy informacje o cenach, jakie uzyskują plantatorzy malin w innych krajach. Jak się okazuje, nie tylko u nas sytuacja jest trudna…
POLSKA
W kraśnickim zagłębiu malinowym od początku sezonu obyły się liczne spotkania i protesty plantatorów. Niestety, ceny nadal pozostają na bardzo niskim poziomie w stosunku do kosztów. Producenci czekają na szczegóły i efekty rządowego skupu malin, który ponoć działa już od środy. Tego typu działanie mogłoby doraźnie poprawić sytuację na rynku, jednak ma też szereg przeciwników. Po znaczących, sobotnich obniżkach, stawki na skupach kształtują się najczęściej na poziomie 4,50 – 4,80 zł/kg. Warto dodać, że w powiecie kraśnickim są plantacje, gdzie maliny nie są zbierane.
MOŁDAWIA
Przemysł przetwórczy w Mołdawii skupił do tej pory nieduże wolumeny owoców. Ceny były bardzo niskie. Wynosiły około 5,50 zł/kg. W związku z tym większe niż zazwyczaj wolumeny zostały skierowane do sprzedaży hurtowej. Z tego powodu ceny spadły do równowartości 6,00 zł/kg w hurcie. Wśród plantatorów w Mołdawii, rośnie niezadowolenie. Tak jak w Polsce nie brakuje apeli o wstrzymanie dostaw lub niesprzedawanie owoców poniżej określonej ceny.
UKRAINA
Jeszcze niższe stawki obowiązują na Ukrainie. Tam oferty ze strony mroźni systematycznie spadały przez cały miniony tydzień. Na początku tego tygodnia notowano stawki nawet poniżej 20 hrywien za kilogram. To równowartość 2,23 zł/kg. Niemniej zdarzało się, że plantatorzy sprzedawali jeszcze taniej. Tak niskie ceny w połączeniu z niższymi kosztami mrożenia są odpowiedzią na pytanie, czemu polscy odbiorcy chcą tak chętnie importować znacznie tańsze mrożone maliny ze wschodu.
SERBIA
Sytuacja w Serbii od początku zbiorów znacząco się nie zmieniła. Obecnie plantatorzy otrzymują w skupach najczęściej około 200 dinarów za kilogram (7,60 zł/kg). Oczekują wyższych cen i w związku z tym w zagłębiach produkcji w ostatnich dniach miały miejsce kolejne protesty i blokady dróg. Nieco wyższe stawki można uzyskać za owoce ekologiczne. Za nie plantatorzy otrzymują maksymalnie 370 dinarów (14,10 zł/kg).