Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Ceny tureckich jabłek wyższe niż rok temu

Ceny tureckich jabłek wyższe niż rok temu

Zbiory jabłek w Turcji idą pełną parą. Według jednego z eksporterów w tym sezonie zbiory będą mniejsze, co powinno spowodować wzrost cen. Firma jest bardzo zadowolona z jakości tegorocznych owoców: „Sezon jabłkowy w Turcji rozpoczął się prawie 5 tygodni temu od zbiorów odmiany Gala. W tym sezonie owoce są dobrze wybarwione, jednak jest ich znacznie mniej niż oczekiwano.

Konkurencja na rynku jabłek jest duża, jednak ceny jabłek są wyższe niż w zeszłym sezonie – wyjaśnia Erdogan. „Obecnie popyt nie jest zbyt duży. Oczywiście dobre jakościowo jabłka są zawsze pożądane przez naszych klientów, ale ze względu na nakładanie się produkcji jabłek w różnych krajach widzimy, że popyt jest dzielony na różne rynki. Ceny jabłek dla producenta są wyższe niż w zeszłym roku, co z kolei wpływa na ceny dla konsumentów”.

Firma Ana Fruit sprzedaje jabłka na rynki wschodnie: „W przypadku jabłek możemy powiedzieć, że naszym głównym rynkiem są Indie, ponieważ istnieje tam duży popyt na jabłka. Jednak dla nas ważnymi rynkami są również kraje Dalekiego Wschodu i Bliskiego Wschodu. Nasz największy wolumen to odmiana Red Delicious, która rośnie w naszym regionie, a pozostałe odmiany, w których się specjalizujemy to Gala i Granny Smith.” – podsumowuje eksporter.

www.e-sadownictwo.pl