Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Ceny wiśni w Serbii jednak poniżej oczekiwań i kosztów produkcji

Ceny wiśni w Serbii jednak poniżej oczekiwań i kosztów produkcji

Aby w serbskich warunkach produkcja wiśni przynosiła zyski, owoce muszą kosztować co najmniej 70 dinarów (2,70 zł/kg). Chociaż producenci liczyli na dobre ceny, okazuje się, że stawki oferowane przez zakłady przetwórcze oznaczają kolejny rok strat.

Przetwórcy działający na terenie Serbii informują o wyjściowych cenach wiśni. Owoce będą skupowane po 40 – 50 dinarów (1,54 – 1,92 zł/kg) za pierwszą klasę oraz 30 – 35 dinarów (1,15 – 1,34 zł/kg) za drugą klasę. Są to stawki nieco niższe od ubiegłorocznych

Pracownicy sezonowi oczekują nawet 15 – 20 dinarów (0,57 – 0,77 zł) od każdego zerwanego kilograma. Oznacza to, że połowa ceny sprzedaży trafi właśnie do nich. Podobnie jak w Polsce, również w Serbii znacząco wzrosły koszty produkcji. Sadownicy informują, że tegoroczne ceny nie zwracają nakładów na produkcje, jakie ponieśli w tym roku.

Serbskie ceny rozczarowują zwłaszcza w sytuacji, gdy tegoroczne plony są o około 20 – 30 % niższe od ubiegłorocznych. Do zbiorów w Polsce musimy jeszcze trochę poczekać. Czym bliżej sezonu tym w branży będzie więcej dyskusji na temat sezonu wiśniowego.


www.sad24.pl