Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Chińczycy kupują więcej jabłek. Zbiory są niższe o 9,9 mln ton

Chińczycy kupują więcej jabłek. Zbiory są niższe o 9,9 mln ton

Prognozy znacznie mniejszych zbiorów jabłek w Chinach mają już potwierdzenie w danych. W sierpniu spadł eksport i wzrósł import świeżych jabłek. Co ciekawe Chińczycy kupują obecnie znacznie droższe jabłka.

Mniejsze produkcja danego produktu rzecz jasna stymuluje import. W sierpniu import świeżych jabłek do Chin wyniósł 13 300 ton, co oznacza wzrost o 149,22% rok do roku. Import ten był wart niemal dwa razy tyle co rok temu. Zatem kilogram jabłek deserowych, który w sierpniu dotarł do Chin kosztował średnio aż 10,40 zł. Wartość importu od początku roku jest znacznie wyższa niż rok temu, co oznacza, że Chińczycy kupują z zagranicy znacznie droższe jabłka.

Jednak z punktu widzenia polskiego sadownictwa produkcja w Chinach nie jest tak bardzo istotna w przypadku jabłek deserowych, co w przypadku jabłek przemysłowych. Mniejsze plony to mniejsza produkcja koncentratu jabłkowego. To z kolei większy popyt na produkt z Polski.

Warto zwrócić uwagę na istotne porównanie. Tegoroczna produkcja jabłek w Chinach będzie o 9,9 milionów ton niższa niż rok temu. To ponad 80% wszystkich jabłek, jakie wyprodukuje w tym sezonie Unia Europejska. W perspektywie przyszłych miesięcy bez wątpienia wpłynie to również na azjatycki rynek jabłek deserowych.

Mniejsza produkcja to mniejszy eksport. Ten w sierpniu spadł o połowę w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wyeksportowane jabłka były również tańsze. Średnia cena jednego kilograma wyniosła 6,11 zł.

www.sad24.pl