Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Chińscy producenci niechętnie sprzedają jabłka – czekają na wyższe ceny

Chińscy producenci niechętnie sprzedają jabłka – czekają na wyższe ceny

Zbiory w Chinach w tym roku będą o 5% niższe niż w 2019 roku. Chińscy producenci sprzedają obecnie jabłka drugiej klasy oczekując, że ceny wzrosną i jabłka pierwszej klasy sprzeda się znacznie drożej. Istotny jest również wzrost konsumpcji jabłek w Chinach.

Spadek produkcji zazwyczaj bezpośrednio rzutuje na ceny. Nie inaczej jest w tym sezonie w Chinach. Największy odsetek produkcji w Chinach to nadal odmiana Fuji. To właśnie na niej skupiają się analizy cen. Stanowi ona aż 70% produkcji jabłek w Chinach.

Ceny za drugą klasę jabłek (powyżej 80 milimetrów średnicy) były sprzedawane z gospodarstw średnio po 7,70¥ (4,44 zł/kg). W prowincji Shaanxi (największe zagłębie produkcji sadowniczej) jest to o 14% więcej, niż w ubiegłym roku. W pozostałych prowincjach różnice są nieco mniejsze. Według informacji lokalnych dystrybutorów producenci niechętnie sprzedają jabłka wysokiej jakości. Obecnie sortują i sprzedają drugą klasę, ponieważ odsetek jabłek najwyższej jakości jest w tym roku nieco mniejszy, niż w 2019.

Ponadto z powodu mniejszej produkcji oraz strat wywołanych anomaliami pogodowymi, producenci są przekonani, że będą sprzedawać jabłka wyższej jakości po znacznie wyższych cenach wyższych cenach.

Poniżej wykres cen hurtowych jabłek i gruszek na przestrzeni dwóch lat. Jak widać ceny znacznie spadły w 2019 roku, gdy rozpoczęły się zbiory. Tegoroczne zbiory są mniejsze od ubiegłorocznych, mimo tego nie obserwuje się widocznych wzrostów w przypadku jabłek. Dla poprawienia czytelności wykresu ceny w chińskiej walucie 2¥=1,15 zł, 4¥=2,30 zł 6¥=3,46 zł, 8¥=4,61 zł, 10¥=5,76 zł.

www.sad24.pl