Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Chiny, ceny koncentratu jabłkowego i ceny gazu – jaki będzie ten sezon dla jabłek przemysłowych?

Chiny, ceny koncentratu jabłkowego i ceny gazu – jaki będzie ten sezon dla jabłek przemysłowych?

Nawet Ministerstwa Rolnictwa nie zaprzecza, że przetwórstwo w naszym kraju zdominowane jest przez zagraniczne korporacje. Te dzięki dużej podaży lub możliwości zrekompensowania swoich kosztów produkcji w cenach za owoce są w stanie generować olbrzymie zyski. Wiele zmiennych sugeruje, że popyt i ceny jabłek przemysłowych powinny być tej jesieni korzystne z punktu widzenia sadowników. Pytanie, jak w tej sytuacji zachowają się przetwórcy. 

Przykład wielkości zbiorów w Chinach pokazuje, jak bardzo można wykreować cenę skupu jabłek przemysłowych i przebieg sezonu w Polsce. Mogą to zrobić zagraniczne korporacje, które dyktują warunki na polskim rynku. Sytuacja w skali globalnej nie ma żadnego znaczenia. Przekonaliśmy się już o tym kilkukrotnie i dowodzą temu liczne dane.

Spójrzmy na wykres. Przedstawia on zbiory jabłek w Chinach w ostatniej dekadzie. W 2018 widzimy wyraźny spadek plonowania, który przełożył się na mniejszą produkcję, a także podaż chińskiego koncentratu na światowych rynkach. Doskonale pamiętamy, co wówczas działo się w Polsce. Ceny skupu były rekordowo niskie, spadły nawet do 0,08 zł/kg. Stawki wynikały wówczas jedynie z lokalnej podaży surowca w Polsce.

Więcej informacji w linku: www.sad24.pl