Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Ciemna strona rezygnacji z plastiku w pakowaniu owoców

Ciemna strona rezygnacji z plastiku w pakowaniu owoców

Na przestrzeni ostatnich miesięcy podrożały opakowania kartonowe i plastikowe. Producenci z krajów, które wprowadziły zakaz pakowania owoców w plastik mają podwójny problem.

W Polsce zwykły, czarny, 13 kilogramowy karton zdrożał przez rok mniej więcej o złotówkę. Oznacza to, że przygotowanie jednego kilograma jabłek w tego typu opakowaniu wzrosło około 7 groszy (wyłącznie z tytułu kosztów opakowania). Brakuje również polipropylenu, z którego produkuje się jednorazowe plastikowe opakowania. Te wzrosty z kolei uderzą przede wszystkim w branżę jagodową w nowym sezonie.

Okazuje się że w Hiszpanii, w której od 2023 roku nie będzie można stosować plastiku przy sprzedaży detalicznej owoców problem jest jeszcze bardziej złożony. Plantatorzy informują, że przejście na tekturę będzie jeszcze droższe ponieważ opakowania tekturowe zdrożały procentowo bardziej niż opakowania plastikowe.

Związki producentów z hiszpańskiej prowincji Huelva (zagłębie produkcji jagodowej) podają przykład: 1000 opakowań plastikowych o pojemności 125 g kosztuje dziś 13 € (60 zł). Natomiast 1000 opakowań kartonowych tej samej pojemności kosztuje już 44 € (203 zł).

Jak widać dbanie o środowisko to przede wszystkim koszty dla konsumenta i utrudnienia dla producentów. Co na to gospodarka rynkowa? Jeśli plastik zostanie zupełnie wycofany, a tak będzie na pewno we Francji i w Hiszpanii, wówczas radykalnie wzrośnie popyt na opakowania tekturowe bądź drewniane. To jeszcze bardziej wywinduje ceny opakowań kartonowych. Na końcu, jak zawsze za wszystko zapłaci konsument.

www.sad24.pl