Copa-Cogeca apeluje o nowy program wsparcia dla sektorów dotkniętych embargiem
portalspożywczy.pl
Ponieważ wykorzystano tylko część programu wsparcia UE dla producentów warzyw i owoców, którzy ucierpieli ze względu na rosyjskie embargo, Copa-Cogeca apeluje o uruchomienie nowego programu w 2015 r., by zapobiec załamaniu się rynku oraz o przyznanie dodatkowych funduszy dotkniętym sektorom.
Copa-Cogeca wyraziła dzisiaj głębokie rozczarowanie faktem, że Komisja Europejska wcześnie zawiesiła pierwszy program wsparcia, który miał złagodzić presję pod jaką uginają się unijni producenci warzyw i owoców objęci rosyjskim embargiem, ostrzegając, że wedle szacunków wykorzystano jedynie część funduszy przeznaczonych na ten cel w sierpniu.
Copa-Cogeca apeluje o wykorzystanie pozostałych środków w wyso0kości 85 mln euro do stycznia, by zapobiec całkowitemu załamaniu się rynku, gdyż wtedy nastąpi szczyt produkcji, która osiągnie maksymalny poziom.
Copa-Cogeca zareagowała po omówieniu danych i wniosków o pomoc na posiedzeniu Komitetu Zarządzającego UE. Wyniki przedstawione na spotkaniu ukazują, że najprawdopodobniej wypłacono niecałe 40 mln euro na rzecz dobrowolnego wycofania produktów z rynku i ich darmowego przekazania np. fundacjom, wykorzystania do celów poza spożywczych czy zielonych zbiorów. Na początku przyznano 125 mln euro na wsparcie.
Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen podkreślił: „Ze względu na fakt, że zazwyczaj do Rosji trafia 29% eksportów warzyw i owoców oraz że w niektórych przypadkach ceny spadły nawet o 50%, jestem rozczarowany decyzją Komisji o wcześniejszym zawieszeniu programu wsparcia, zanim jeszcze producenci mieli okazję złożyć wnioski i zanim zostały one porządnie rozpatrzone. Potrzebujemy dodatkowych, ukierunkowanych działań, by nie dopuścić do dalszego spadku cen i dochodów. Główny okres eksportów do Rosji rozpocznie się w styczniu, wtedy trzeba będzie podjąć bardziej zdecydowane działania. Dlatego też apelujemy o wykorzystanie pozostałych środków w wyso0kości 85 mln euro do stycznia, by zapobiec całkowitemu załamaniu się rynku, gdyż wtedy nastąpi szczyt produkcji, która osiągnie dużo wyższy poziom.”
Cały artykuł znajdziecie Państwo w poniższym linku.