Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Copa-Cogeca ostrzega przed kryzysem w sektorze owoców

Copa-Cogeca ostrzega przed kryzysem w sektorze owoców

portalspożywczy.pl

W piśmie, wysłanym do komisarza ds. rolnictwa Daciana Cioloşa, Copa-Cogeca zwróciła uwagę na poważny kryzys, który dotknął europejski rynek owoców letnich, a zwłaszcza brzoskwini i nektaryn. Copa-Cogeca apelowała również o podjęcie natychmiastowych działań.

Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen podkreślił: „Dochody ze sprzedaży brzoskwiń i nektaryn załamały się w czerwcu. Ceny są o 30-50% niższe niż w 2013 r. Dwa czynniki doprowadziły do tej sytuacji – wysoki poziom produkcji niektórych odmian w niektórych regionach oraz niekorzystne warunki meteorologiczne, które sprawiły, że owoce dojrzewają w różnym czasie, a konsumpcja spadła w niektórych miejscach ze względu na chłodną pogodę. Jest to nadzwyczajny kryzys obejmujący wszystkie kraje produkujące brzoskwinie i nektaryny w całej Europie. W przypadku niepodjęcia żadnych działań kryzys ten jeszcze się pogłębi do końca roku gospodarczego.”

Dodał: „Dlatego też Komisja musi przyjąć środki wyjątkowe w ramach wspólnej organizacji rynku (WOR), gwarantując nadzwyczajne wycofanie produktów z rynku, który to instrument będzie dostępny wszystkim producentom, poza programami operacyjnymi, na czas określony. Powinno to pomóc w zrównoważeniu podaży i popytu. Jesteśmy przekonani, że niewielka część funduszy z rezerwy kryzysowej pozwoliłaby na znormalizowanie sytuacji w sektorze i zapobiegłaby bankructwu niektórych producentów. Wpłynęłoby to pozytywnie na gospodarkę, zwłaszcza na południu Europy, gdzie mamy do czynienia z poważnym kryzysem.”

Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 28.07.2014 roku