Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Coraz mniej – zapasy jabłek w Polsce na początku maja

Coraz mniej – zapasy jabłek w Polsce na początku maja

Jabłek w chłodniach coraz mniej, ale nadal sporo, jak wynika z raportu WAPA dotyczącego stanów magazynowych jabłek i gruszek na początku maja.

Na stronach WAPA ukazały się statystyki dotyczące stanów magazynowych na początku maja. Jeśli chodzi o Polskę to na początku miesiąca mieliśmy w chłodniach zmagazynowane (szacunkowo) 333 tysiące ton jabłek, czyli o 20% mniej niż przed rokiem i nieco mniej niż przed dwoma laty.

Ogółem również w całej Europie jabłek jest mniej niż przed rokiem. 1,27 zamiast 1,53 miliona ton. To niemal 270 tysięcy ton, jednak nawet o tyle niższe zapasy nie przekładają się pozytywnie na sytuację na rynku jabłek. W drugiej połowie maja obserwowaliśmy wyraźną stagnację w handlu krajowym i zagranicznym. Ceny nieznacznie spadły.

Tym razem najwięcej jabłek w swoich chłodniach mają znowu Włosi (378 tysięcy ton). Analizując tempo sprzedaży jest prawdopodobne, że w nowy sezon wejdziemy bez owoców z 2022 roku. Odpowiedź na pytanie o rekordowo wysokie ceny gruszek również znajdziemy w statystykach WAPA. Owoców gatunku w całej Europie jest o 40% mniej niż przed rokiem.

www.sad24.pl