Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Czy kaucja wlicza się do ceny produktu? Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnął tę kwestię

Czy kaucja wlicza się do ceny produktu? Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnął tę kwestię

Czy sklepy podając ceny produktów takich jak piwo, oferowanych w butelkach zwrotnych powinny uwzględniać w nich kaucję? Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydany w sprawie sporu toczącego się pomiędzy jedną z niemieckich sieci handlowych, a stowarzyszeniem stojącym na straży prawa konkurencji nie pozostawia w tej sprawie wątpliwości.

Cena nie obejmuje kaucji, którą konsument jest zobowiązany uiścić przy zakupie produktów sprzedawanych w opakowaniach zwrotnych – uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. O sprawie informuje Dziennik Gazeta Prawna, który opisał również jej kulisy.

Dlaczego kampania reklamowa sieci Familia wzbudziła zastrzeżenia?

Trybunał w Luksemburgu został poproszony o zajęcie stanowiska w tej kwestii przez niemiecki sąd federalny. Było to pokłosiem sporu, jaki rozgorzał pomiędzy siecią supermarketów Familia, a stowarzyszeniem VSW, czuwającym nad przestrzeganiem prawa konkurencji

Sieć Familia w kampania reklamowej napojów i jogurtów w szklanych słoikach i plastikowych butelkach podawała ceny produktów z pominięciem kaucji. Informacja o dodatkowej opłacie była prezentowana osobno.

Długa droga do ostatecznego rozstrzygnięcia

Zdaniem VSW ta praktyka miała być niezgodna z wymogiem ujawniania przez sprzedawcę całkowitej ceny produktu. Początkowo sąd krajowy w Kilonii zgodził się ze stanowiskiem stowarzyszenia, ale w apelacji rację przyznano operatorowi supermarketów. 

Ostatecznie sprawa finał znalazła przed sądem federalnym, który – w związku z wątpliwościami – postanowił o odesłaniu jej do trybunału w Luksemburgu.

Wątpliwości niemieckiego sądu federalnego budziła zwłaszcza niejasna interpretacja dyrektywy 98/6 w sprawie ochrony konsumenta przez podawanie cen produktów oferowanych konsumentom. Organ ten przywołał też wyrok TSUE z 2016 r. w sprawie C-476/14, z którego można wywnioskować, że kaucja jest stałym i przewidywalnym elementem kwoty sprzedaży. 

Trybunał ostatecznie orzekł jednak, że się do niej nie zalicza.

www.wiadomoscihandlowe.pl