Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Długookresowe prognozy produkcji jabłek w UE

Długookresowe prognozy produkcji jabłek w UE

Magdalena Kowalewska ekspert ds. analiz rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas

Eksperci Komisji Europejskiej w opublikowanym na początku grudnia 2016 r. raporcie ‘Medium-term prospects for EU agricultural markets and income 2016-2026’ prognozują, że produkcja jabłek w Unii Europejskiej do 2026 r. wzrośnie z 12,3 mln t do poziomu 13,5 mln t. Największy wzrost poziomu produkcji przewidywany jest w przypadku Polski.

Jednocześnie maleje spożycie świeżych jabłek i w 2026 r. szacuje się, że wyniesie około 11,8 mln t.  Należy jednak zaznaczyć, że podejmowane są działania w celu odwrócenia tego trendu, m. in. promocja jabłek w szkołach.

Ponadto spadek konsumpcji świeżych jabłek, przy jednoczesnym wzroście produkcji oznacza, że większa ich ilość zostanie przeznaczona do przetwórstwa i na eksport. Nadal unijni eksporterzy odczuwają skutki wprowadzenia rosyjskiego embargo, jednak skłania ich to do poszukiwania nowych rynków zbytu. W związku z tym przewiduje się, że w ciągu najbliższych 10 lat unijny eksport wzrośnie o 25 proc. i ukształtuje się na poziomie około 2,1 mln t. Z kolei do przetwórstwa w 2026 r. przeznaczonych zostanie ponad jedna trzecia wyprodukowanych jabłek, czyli 4,5 mln t.