Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Döhler przejmie SVZ? Co to oznacza dla polskiego rynku owoców miękkich?

Döhler przejmie SVZ? Co to oznacza dla polskiego rynku owoców miękkich?

Na rynku przetwórstwa mówi się o dużym przejęciu. Nie znamy szczegółów, ponieważ odbywa się ono na poziomie międzynarodowym. Niemniej, skala transakcji jest na tyle duża, że wiedzą o niej czołowi politycy związani z rolnictwem.

– (…) Pan pewnie o tym wie, bo pan żyje z tym środowiskiem w dobrej komitywie. Dzisiaj odbywa się koncentracja na rynku przetwórni w Polsce. Dzisiaj wielkie podmioty, które rozgrywają rynek malin czy rynek soku jabłkowego, one przejmują kolejne podmioty. Żeby się nie okazało, że zaraz jeden podmiot ma 80 czy 90% rynku – słowa te skierował do wiceministra rolnictwa, Janusza Kowalskiego, prezes ZSRP, Mirosław Maliszewski podczas swojego wystąpienia w sejmie, 7 lipca.

Chodzi o głośnie przejęcie holenderskiego SVZ przez niemiecką firmę Döhler. SVZ to duża holenderska firma z branży przetwórczej, która działa na międzynarodowym rynku soków, koncentratów, przecierów i mrożonych owoców. W Polsce należą do niej dwa zakłady: w Tomaszowie Lubelskim i w Opolu Lubelskim. Do końca grudnia 2015 roku funkcjonował jeszcze jeden zakład firmy w Karczmiskach. Jednak stamtąd przeniesiono produkcję do Tomaszowa Lubelskiego.

Tuż przed konferencją prasową w miejscowości Granice, dotyczącą rządowego skupu malin, informację potwierdził także sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa, Rafał Romanowski. – (…) Przejęcie miało miejsce na poziomie zagranicznym. Nie było nic w prawodawstwie krajowym. To są korporacje międzynarodowe, to że tu mają w nazwie „PL” to o niczym nie świadczy – komentował polityk.

Jaki będzie efekt przejęcia dla polskiego rynku owoców miękkich?

Niemiecka spółka Döhler Neuenkirchen GMBH jest właścicielem 4 przetwórni w Polsce. W jej skład wchodzą zakłady w Kozietułach Nowych (polska centrala firmy), Łęczeszycach, Jasienicy i Tarczynie. Wszystkie przetwarzają przede wszystkim jabłka przemysłowe na koncentrat jabłkowy. Ponadto skupują i przetwarzają również wiśnie, porzeczki, truskawki i inne gatunki owoców.

Przejęcie holenderskiego SVZ, który w Polsce ma duży udział w produkcji mrożonych malin, jeszcze bardziej zwiększy pozycję firmy w naszym kraju.

Co na to urzędnicy?

W tej sprawie z zapytaniem zwróciliśmy się do dwóch instytucji. Resort rolnictwa poinformował nas, że „Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie posiada informacji na temat przejęcia wymienionych zakładów przez firmę Döhler. Rozstrzyganiem spraw dotyczących ewentualnego stosowania praktyk monopolistycznych i nadużywania dominującej pozycji na rynku zajmuje się w Polsce Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.”

Z kolei UOKiK przekazał nam, że „Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie prowadzi postępowania koncentracyjnego z udziałem spółek SVZ i Döhler. (…) ”

www.sad24.pl