Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Ekspert IERiGŻ: Embargo Rosji na przywóz jabłek to katastrofa dla polskich producentów!

Ekspert IERiGŻ: Embargo Rosji na przywóz jabłek to katastrofa dla polskich producentów!

MB; www.portalspozywczy.pl

– Wprowadzenie embarga na przywóz z Polski jabłek oznacza katastrofę dla polskich producentów. Udział Rosji w eksporcie tych owoców waha się od 60-70 proc., a łączny eksport jabłek stanowi 30 proc. ich podaży rynkowej. Zdjęcie z rynku 600-700 tys. ton jabłek doprowadzić musi do spadku cen skupu – mówi serwisowi ww.portalspozywczy.pl dr Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

– Nie ma alternatywy zagospodarowania tak ogromnej ilości jabłek na rynku krajowym i na innych, poza Rosją rynkach zbytu. Producenci szukać będą, jak sądzę, dojścia na rynek rosyjski poprzez inne kraje, podobnie jak było to w latach 2005-2008, kiedy Rosja nałożyła embargo na przywóz z Polski świeżych owoców i warzyw oraz suszy owocowych i warzywnych – mówi Bożena Nosecka

Udział Rosji w eksporcie warzyw kapustnych wynosi ponad 20 proc. – jest to główny odbiorca tych warzyw z naszego kraju. – Wprowadzenie embarga na import z Polski spowoduje silny spadek cen kapusty białej, kalafiorów i kapusty pekińskiej. Ceny w tym sezonie wszystkich warzyw są i tak niższe niż w sezonie 2012/13 z powodu bardzo wysokich zbiorów w kraju – zapewnia ekspertka IERiGŻ.

Polska zajmuje pierwsze miejsce w eksporcie i trzecie w produkcji jabłek na świecie. W zeszłym roku wyeksportowaliśmy ok. 1200 tys. ton jabłek o wartości 438 mln euro, z czego 2/3 trafiło na rynek rosyjski. 

Niestabilna sytuacja polityczna na wschodzie już od pewnego czasu skłaniała producentów i eksporterów owoców i warzyw do zwiększenia uniezależnienia się od Rosji. Dzięki programowi promocji przygotowanemu przez Stowarzyszenie Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw „Unia Owocowa” już w 2015 roku polskie jabłka mogą trafić do Chin i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 30.07.2014 roku