Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Eksport polskich jabłek na Białoruś możliwy od 1 kwietnia do 30 czerwca

Eksport polskich jabłek na Białoruś możliwy od 1 kwietnia do 30 czerwca

Po analizie przepisów i kontaktem z Głównym Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa otrzymaliśmy potwierdzenie, że eksport polskich jabłek będzie możliwy od 1 kwietnia do 30 czerwca bieżącego roku.

Wczoraj poinformowaliśmy o możliwości eksportu polskich jabłek na Białoruś do 31 marca bieżącego roku. Z publikacji wynikało, że eksport będzie możliwy tylko przez jeden miesiąc. Po otrzymaniu nowych informacji z PIRIN-u pragniemy sprostować, że polskie jabłka będą mogły legalnie wjechać na teren Republiki Białorusi od 1 kwietnia do 30 czerwca, zatem przez okres 3 miesięcy.

Biuro Nadzoru Fitosanitarnego i Współpracy Międzynarodowej poinformowało nas:

(…) Ostatecznie, po ponownej analizie przepisów, embargo na polskie jabłka obowiązuje do 31 marca bieżącego roku. Natomiast w okresie 1 kwietnia do 30 czerwca bieżącego roku eksport jabłek będzie dozwolony. Czyli jest odwrotnie, jak Panu podałem wcześniej, więc przepraszam za wprowadzenie w błąd.

Możliwości prawne to jedno, a możliwości techniczne to drugie. Przypomnijmy, że rząd zamknął kilka przejść granicznych z Białorusią. Dlatego wydaje się uzasadnione, aby związki branżowe i sami sadownicy lobbowali u władz za zmianą rozporządzeń. Eksport jabłek na wschód jest w aktualnej sytuacji w branży wyjątkowo potrzebny.

Przypomnijmy, że z punktu widzenia białoruskiego prawa embargo nadal obowiązuje. Czasowo są wprowadzane specjalne rozporządzenia, które wyłączają z zakazu wybrane towary. Tak było wiosną ubiegłego roku. Jak pamiętamy, wówczas decyzję wymusiła sytuacja gospodarcza i niedobory owoców i warzyw u naszego wschodniego sąsiada. Od 27 kwietnia do 31 lipca 2022 roku Białoruś umożliwiła wwóz (między innymi z Polski) wybranych owoców i warzyw. Naszą branżę rzecz jasna najbardziej interesowały jabłka, które przez kilka miesięcy mogły być eksportowane na wschód. Ponowną sytuację obserwujemy obecnie.

www.sad24.pl