Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > FDA wydaje Kodeks Żywnościowy 2022

FDA wydaje Kodeks Żywnościowy 2022

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała w ostatnich dniach Kodeks Żywnościowy 2022, który zawiera wskazówki dla władz stanowych i lokalnych oraz sprzedawców detalicznych, aby pomóc w zmniejszeniu ryzyka chorób przenoszonych przez żywność w handlu detalicznym i zapewnić jednolity zestaw krajowych standardów bezpieczeństwa żywności w handlu detalicznym.

Edycja 2022 upamiętnia 30 lat obowiązywania Kodeksu Żywnościowego FDA w jego obecnym formacie. Stanowi on ramę dla jednolitego systemu przepisów, które dotyczą bezpieczeństwa i ochrony żywności oferowanej w sprzedaży detalicznej i w usługach gastronomicznych, i chociaż jest to kodeks modelowy, który nie jest wymagany, został szeroko przyjęty przez agencje stanowe, lokalne i terytorialne, które regulują ponad milion restauracji, detalicznych sklepów spożywczych, firm vendingowych i jednostek gastronomicznych w szkołach, szpitalach, domach opieki i ośrodkach opieki nad dziećmi.

Kodeks żywnościowy z 2022 roku po raz pierwszy odnosi się konkretnie do darowizn żywności, a te nowe informacje są częścią Narodowej Strategii Administracji Biden-Harris w sprawie Głodu, Żywienia i Zdrowia. Narodowa strategia, która została przedstawiona we wrześniu na konferencji Białego Domu na temat głodu, odżywiania i zdrowia, zapewnia mapę drogową działań, które rząd federalny podejmuje, aby zakończyć głód i zmniejszyć choroby związane z dietą do 2030 roku – wszystko przy jednoczesnym zmniejszeniu różnic.

Jedna trzecia całej żywności w USA jest marnowana. Aby zapobiec utracie i marnotrawieniu żywności w całym łańcuchu dostaw żywności i pomóc w zapewnieniu, że bezpieczna, dobrej jakości żywność trafi do tych, którzy najbardziej jej potrzebują, Kodeks Żywnościowy z 2022 roku wyjaśnił, że żywność, która jest przechowywana, przygotowywana, pakowana, wystawiana i etykietowana zgodnie z przepisami bezpieczeństwa Kodeksu Żywnościowego może być przekazana na darowiznę.

Inne istotne zmiany w Kodeksie Żywnościowym z 2022 roku obejmują:

  • Dodanie sezamu jako głównego alergenu pokarmowego w celu odzwierciedlenia faktu, że ustawa o bezpieczeństwie, leczeniu, edukacji i badaniach nad alergiami pokarmowymi z 2021 r. ustanowiła sezam jako 9. główny alergen pokarmowy;
  • Informowanie konsumentów, na piśmie, o głównych alergenach pokarmowych jako składnikach żywności niepakowanej;
  • Dodanie oznakowania głównych alergenów pokarmowych w żywności luzem, która jest dostępna do samodzielnego wydawania przez konsumentów;
  • Stworzenie nowych wymogów dotyczących wprowadzania psów domowych do jadalni na świeżym powietrzu;
  • Zmiana definicji nienaruszonego mięsa, w tym udoskonalenia w celu wyjaśnienia wymogów dotyczących czasu/temperatury gotowania.

Więcej informacji w linku: www.foodfakty.pl