Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Głośny zakaz używania opakowań z tworzyw sztucznych, a w nim… liczne wyjątki

Głośny zakaz używania opakowań z tworzyw sztucznych, a w nim… liczne wyjątki

Od kilku dni we Francji obowiązuje zakaz sprzedaży świeżych owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach. Podobnie jak w przypadku sankcji gospodarczych, również ta ustawa przewiduje szereg wyjątków…

1 lipca 2023 we Francji weszło w życie nowe rozporządzenie zakazujące sprzedaży nieprzetworzonych owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach. Francuskie prawo antyodpadowe promuje gospodarkę o obiegu zamkniętym. Ustawa dotyczy sprzedaży w opakowaniach mniejszych niż 1,5 kg.

Jak to często bywa, głośne ustawy czy sankcje gospodarcze nierzadko są wręcz „dziurawe” lub mają liczne wyjątki. Tak samo jest w tym wypadku. ZAKAZ używania plastiku nie dotyczy aż 29 produktów… oto one:

Szparagi, brokuły, wczesne ziemniaki, wczesne marchewki, sałata, czereśnie, endywia, grzyby, mała marchewka, roszponka, młode pędy roślin, zioła, szpinak, szczaw, kwiaty jadalne, kiełki fasoli, fasola mung, żurawina, agrest, kiełki, maliny, truskawki, jagody, borówki, porzeczki czerwone, porzeczki białe, porzeczki czarne, kwaśny i dziki agrest oraz kiwi.

Ponadto przyjęta ustawa, w przeciwieństwie do jej pierwotnego projektu, zezwala na stosowanie gumek recepturek do grupowania małych warzyw. Co więcej wydłużony został okres przejściowy i zmniejszono ewentualne kary dla dystrybutorów nie stosujących się do nowych wytycznych.

www.sad24.pl