Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Hiszpania pierwszym krajem, który opodatkował jednorazowe opakowania

Hiszpania pierwszym krajem, który opodatkował jednorazowe opakowania

Hiszpania jest pierwszym krajem w Europie, w którym obowiązuje podatek od jednorazowych, plastikowych opakowań. Przepisy obowiązują od początku nowego roku i mają wielu przeciwników.

Hiszpania jest jak na razie jedynym krajem europejskim, który wprowadził podatek nieobowiązkowy dla pozostałych państw członkowskich, a który będzie oznaczał dodatkowe koszty dla firm i rolników.

Przeciwko pomysłowi jakiś czas temu zrzeszyło się szereg organizacji i firm. Sprzeciw argumentowano dodatkowymi kosztami, które są w tym momencie wyjątkowo niepotrzebne. Wskazywano, że podatek w negatywny sposób odbije się przede wszystkim na marketingu owoców. Jednak rząd odrzucił wniosek o odroczenie wejścia w życie ustawy, więc obowiązuje ona już od kilku dni.

Z jednej strony pakowanie owoców (szczególnie owoców jagodowych) w jednorazowe opakowania to wyjątkowa wygoda dla konsumenta. W ostatnich latach stale poprawiany jest także aspekt wizualny opakowań, co również pozytywnie wpływa na promocję sprzedaży i spożycia.

Jednak zapakowanie każdych 500, 250, a czasem i 100 gram owoców to w skali kraju setki tysięcy, o ile nie miliony małych punetek, które są wyrzucane. Hiszpańscy dystrybutorzy protestują obecnie nad konkretnymi zapisami ustawy, które są niejasne i będą generować kolejne problemy w branży.

www.sad24.pl