Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Ideałem byłoby, gdyby to zespoły rolników organizowały przetwórstwo

Ideałem byłoby, gdyby to zespoły rolników organizowały przetwórstwo

Utworzenie Polskiego Holdingu Spożywczego i upowszechnienie małego przetwórstwa pomoże zatrzymać zysk u rolników – powiedział Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej.

Zdaniem ministra dobre skutki Europejskiego Zielonego Ładu to produkcja żywności lepszej jakości:

Mniej będzie nawożenia, mniej środków ochrony roślin, skrócenie drogi od pola do stołu. To wszystko oznacza dla konsumentów może droższą żywność, ale lepszej jakości.

Zapytany o priorytety minister wskazał na ustawę w sprawie wdrażania płatności bezpośrednich czy rozwiązania legislacyjne dotyczące bezpośredniej sprzedaży, skrócenia łańcucha dostaw, zgodnie z zasadą od pola do stołu, ale też przetwórstwa na małą skalę.

Ideałem byłoby to, gdyby to zespoły rolników organizowały przetwórstwo. Co jednak wcale nie jest proste. Może receptą są spółdzielnie – spółdzielczość mleczarska, która ostała się jako jedyna, radzi sobie znakomicie. Będziemy bardzo mocno wspierać mniejsze przetwórstwo, blisko zlokalizowane i powiązane właścicielsko z rolnikiem. Jak się nie ma własnego przetwórstwa, to zysk ucieka. 4,5 mld zł na przetwórstwo, głównie małe, zapisaliśmy w Krajowym Planie Odbudowy – tłumaczył.

Minister powiedział, że Polski Ład przewiduje finansowanie przetwórstwa. Trzecie źródło finansowania i przetwórstwa i rolnictwa precyzyjnego to Wspólna Polityka Rolna. Zatrzymaniu zysku u rolnika, przełamaniu zmowy cenowej służyć ma też Polski Holding Spożywczy. Ustawa, która wprost pozwala na przekazanie aktywów z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa do Ministerstwa Aktywów Państwowych, jest już w Sejmie. To w MAP, wokół Krajowej Spółki Cukrowej, będzie zbudowany ten holding. Mam nadzieję, że do sezonu zbiorów owoców miękkich uda się go stworzyć – powiedział Kowalczyk.

www.e-sadownictwo.pl