Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Ile jabłek zebrano na świecie?

Ile jabłek zebrano na świecie?

Jabłek na świecie jest w tym roku mniej. Na całym świecie będzie to 76 milionów ton.

UE – większe zbiory niż rok temu?

Według danych USDA, produkcja w Unii Europejskiej wzrośnie o 500 000 ton względem ubiegłego sezonu. Zdaniem amerykańskiego resortu osiągnie ona 12,2 miliona ton. Co więcej prognozuje się wzrost eksportu jabłek z Unii Europejskiej. Głównie dzięki zwiększeniu polskiej produkcji eksport ma wzrosnąć o 100 000 ton do 1,1 miliona ton.

Chiny: mniejszy import, większy eksport

Chiny wyprodukują niemal 2 miliony ton jabłek mniej niż w ubiegłym roku. Zbiory rzędu 40,5 miliona ton to w głównej mierze efekt przymrozków. Ponadto oczekuje się mniejszej ilości jabłek najwyższej jakości, kosztem jabłek drugiej klasy. Dzięki temu wzroście eksport tańszych jabłek w biedniejsze rejony Azji południowo-wschodniej. 

Co ciekawe pandemia Covid-19 miała w Chinach zdecydowanie negatywny wpływ na rynek jabłek. W związku z tym prognozuje się dalszy spadek importu jabłek przez Chiny.

Rosja zwiększa czy zmniejsza import?

Rosyjska produkcja spadła o 240 000 ton do poziomu 1,5 miliona ton. Winne są przymrozki. Kilka dni temu informowaliśmy o kolejnym rosyjskim embargu, tym razem nałożonym na Azerbejdżan. Rosja zakazuje importu jabłek z Azerbejdżanu – ucierpią konsumenci Otrzymujemy zatem sprzeczne informacje. Z jednej strony kolejne programy pomocowe dla rozwoju sadownictwa i zapowiedzi ograniczenia importu jabłek. Z drugiej prognozy wzrostu importu w związku z mniejszymi zbiorami do 810 000 ton.

www.sad24.pl