Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Ile kosztuje wyprodukowanie 1 kg jabłek i czy koszt ten rośnie?

Ile kosztuje wyprodukowanie 1 kg jabłek i czy koszt ten rośnie?

Jak podkreślają sadownicy, ceny uzyskiwane przez nich za jabłka nie zmieniają się od lat. Zmieniają się jednak koszty produkcji. Według IERiGŻ koszty jednostkowe w 2020 roku wyniosły 0,89 zł/kg. W tym roku widzimy jednak wyraźny wzrost cen środków produkcji rolnej. Czy powinniśmy zatem zrewidować koszt wyprodukowania kilograma jabłek?

Załączona tabela prezentuje koszty produkcji jabłek według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa. Zdaniem Łukasza Zaremby, który zajmuje się poniższymi obliczeniami, temat jest niezwykle złożony i delikatny. Nie da się dokładnie obliczyć kosztów produkcji kilograma jabłek, gdyż ilość zmiennych jest tak duża, że skrajne wyniki mogą się od siebie bardzo różnić. Co więcej uśrednione koszty mają to do siebie, że każda ze stron może wyrażać swoje niezadowolenie.

Jak widzimy niżej na przestrzeni 3 lat wyraźnie rosną koszty bezpośrednie. Zaliczają się do nich: środki produkcji rolnej, koszty pracy, amortyzacja maszyn i inne. W 2020 średni koszt wyprodukowania jabłek w Polsce wyniósł 0,89 zł. Spadł on w porównaniu do 2019 ze względu na wyższą produkcję w ubiegłym roku. Również z tych obliczeń jednoznacznie wynika jak fatalnym rokiem dla sadowników był 2018.

Więcej informacji w linku: www.sad24.pl