Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Ile produktów rolno-spożywczych wjechało z Ukrainy do Polski? Ministerstwo publikuje dane

Ile produktów rolno-spożywczych wjechało z Ukrainy do Polski? Ministerstwo publikuje dane

W odpowiedzi na interpelację trojga posłów Konfederacji, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało dane na temat wwozu ukraińskich produktów do Polski w okresie od stycznia do listopada zeszłego roku. Który produkt był najpopularniejszy.

Dane pokazują, że tonażowo najwięcej wjechało do nas kukurydzy (597 tys. ton), na drugim miejscu znalazła się pszenica (347 tys. ton), a na trzecim rzepak (73,4 tys. ton).

W ciągu jedenastu miesięcy zeszłego roku do Polski z Ukrainy wjechało też 35 tys. ton cukru, 23,9 tys. ton mrożonych malin oraz 15,6 tys. ton mięsa drobiowego. Do tego dochodzi też 9,3 tys. ton świeżych jaj w skorupkach.

Ponadto przez granicę przejechało 8,6 tys. ton miodu, 14,5 tys. ton koncentratu soku jabłkowego, a także 5,6 tys. ton nieskażonego alkoholu etylowego powyżej 80 proc. To ponad 6,8 mln litrów spirytusu.

Ministerstwo podało też dane o krajowej produkcji za cały 2023 rok. W tym czasie wyprodukowaliśmy 13,2 mln ton pszenicy, 9,2 mln ton ziarna kukurydzy czy 3,7 mln ton rzepaku oraz 200,5 tys. ton koncentratu jabłkowego.

Resort szacuje też, że w tym czasie wyprodukowano 2,1 mln ton mięsa drobiowego i 24 tys. ton miodu.

W niektórych przypadkach dostępne były dane wyłącznie za 2022 rok. W przypadku cukru produkcja wyniosła 2,1 mln ton, a spirytusu 105,2 mln litrów.

www.wiadomoscihandlowe.pl