Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Ile za jabłka płacą dziś Rosjanie i dlaczego tak dużo?

Ile za jabłka płacą dziś Rosjanie i dlaczego tak dużo?

W Rosji, kiedyś największym rynku dla polskiego eksportu owoców, znacząco wzrosły ceny jabłek. Na dalekim wschodzie kosztują w detalu niemal 10,00 zł/kg. Jakie są przyczyny wzrostów?

Rosja to największy kraj na świecie i kraj ogromnych kontrastów. Tak samo jest na rynku jabłek. Po pierwsze, jabłka w rejonach produkcji między Morzem Czarnym a Kaspijskim są najtańsze. Im dalej na wschód i północ, tym ceny są wyższe.

Średnie hurtowe ceny wynoszą w Rosji wynoszą aktualnie około 2,00 zł/kg. Natomiast średnie ceny detaliczne są praktycznie trzykrotnie wyższe. Ogólnie stawki są o jedną czwartą wyższe niż przed rokiem, więc mniej obywateli może sobie na nie pozwolić.

Mniej jabłek z importu

Główną przyczyną jest przede wszystkim znaczne zmniejszenie importu w stosunku rok do roku. Wynika to ze znacznego osłabienia rubla w stosunku do dolara. Jabłka są zwyczajnie drogie w zakupie dla rosyjskich importerów. Negatywnie odczuwają to eksporterzy z Mołdawii, Serbii i Turcji.

Mniejszy import to większe możliwości dla krajowych producentów. Rosja jest samowystarczalna w produkcji jabłek tylko w około 65%. Z kolei droższe paliwa to rosnące ceny, im dalej na wschód. Na Syberii za kilogram konsumenci muszą zapłacić około 6,80 zł/kg, a na dalekim wschodzie niemal 10,00 zł/kg.

www.sad24.pl