Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Indie importują drzewka jabłoni. Które odmiany najbardziej pożądane?

Indie importują drzewka jabłoni. Które odmiany najbardziej pożądane?

Do Indii sprowadzanych jest coraz więcej zagranicznych odmian jabłoni, dzięki którym sadownicy w tym kraju są w stanie więcej zarobić. Stare odmiany przegrywają wyścig z nowymi odmianami amerykańskimi, włoskimi i nowozelandzkimi – podaje hindustantimes.com.

W rejonie Kotgarh (stan Himachal Pradesh), który słynie z produkcji jabłek w Indiach, uprawia się 450 odmian jabłoni. Rozpowszechnione są tam w sadach m.in. odmiany Royal Delicious, Golden i Red Delicioius, a także Rich-A-Red. Drzewka te zaczął sprowadzać do Indii i uprawiać w 1916 r. Amerykanin Samuel Stokes. Royal Delicious rozpowszechniła się w stanie Himachal Pradesh i jej uprawa znacząco wpłynęła na gospodarkę tego regionu, który jest głównym dostawcą jabłek na indyjskie stoły. Teraz jednak stare odmiany wypierane są przez inne, np. przez włoską Jeromine, której jabłka można sprzedać dwukrotnie drożej od jabłek Royal Delicious. Sadownicy zatem wymieniają nasadzenia w sadach inwestując np. w Super Chief lub Gale Gala.

Na liście chętnie sprowadzanych do Indii drzewek są odmiany: Anna (Izrael), Gale Gala (Nowa Zelandia), Super Chief Spur Red Delicious, Scarlet Spur, Scarlet Gala (USA), Granny Smith Challenger, Redlam Gala, Jeromine, Red Velox (Włochy), Fuji (Chiny).

Pomimo znaczącej produkcji jabłek rodzimych, które są wysoko cenione w kraju, do Indii co roku sprowadza się z zagranicy jabłka w dużych ilościach. Eksporterzy pochodzą przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych, Chile, Chin, Anglii, Iranu i Izraela. Ponadto do Indii nielegalnie trafiają jabłka z Afganistanu i Pakistanu.

Źródło: www.e-sadownictwo.pl z 17.09.2015 roku