Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Indie podwyższają cła na amerykańskie jabłka do 70%!

Indie podwyższają cła na amerykańskie jabłka do 70%!

Indie podwyższyły cła importowe na 28 towarów ze Stanów Zjednoczonych. Najwyższa stawka  – 70% dotyczy jabłek.

Migdały, orzechy włoskie, soczewica i wiele produktów spożywczych również uległy podwyżce.  W oficjalnym komunikacie władze indyjskie nie określiły dokładnej kwoty, jaką spodziewają się uzyskać z ceł. Jednak wcześniej podano, że wprowadzenie taryf dla tych produktów powinno przynieść około 241 milionów dolarów do budżetu.

W ciągu ostatnich kilku lat Stany Zjednoczone zwiększyły eksport jabłek do Indii i zajęły wiodącą pozycję na lokalnym rynku owoców. Nowe cła utrudnią dostawy produktów do kraju, chociaż w Indiach nadal brakuje jabłek.  Konsumpcja znacznie przewyższa możliwości produkcyjne. Ta sama sytuacja dotyczy migdałów, z których większość jest kupowana w Stanach Zjednoczonych.

Tymczasem, jak podają ukraińskie media, Indie opóźniają otwarcie rynku dla jabłek z Ukrainy. Według dyrektora Ukraińskiego Stowarzyszenia Ogrodniczego (UPOA) Fiodora Rybalko, sytuacja jest niezrozumiała. Ukraińscy producenci liczyli, że handel szybko dojdzie do skutku, tym bardziej po nałożeniu wyższego cła na amerykańskie jabłka.  “Do rozpoczęcia eksportu ukraińskich jabłek z nowego sezonu pozostało niewiele ponad dwa miesiące, a rynek jabłek w Indiach, jak poprzednio, ostatecznie nie jest otwarty dla Ukrainy. Dziesięć wysyłek jabłek w tym sezonie zostało przeprowadzonych bez żadnych znaczących uwag, ale strona indyjska nie udzieliła ostatecznej odpowiedzi dotyczącej otwarcia rynku” wyjaśnia Fyodor Rybalko.

Źródło: FruitNews