Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Inflacyjne obawy stawiają pod znakiem zapytania obecny projekt ustawy o ROP

Inflacyjne obawy stawiają pod znakiem zapytania obecny projekt ustawy o ROP

Jak podaje “Dziennik Gazeta Prawna”, wejście w życie ustawy o ROP może się opóźnić. W grę wchodzi także modyfikacja projektowanych przepisów. To dlatego, że rząd nie chciałby “generować dodatkowych ryzyk” w sytuacji, kiedy inflacja w kraju jest już i tak wysoka, a niebawem urośnie jeszcze bardziej w związku z wojną wywołaną przez Rosję na Ukrainie.

W rozmowie z “DGP” Łukasz Schreiber, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów stwierdził, że “Obecnie w stosunku do całej legislacji kierujemy się zasadą, że nie wprowadzamy żadnych regulacji, które mogą zwiększać inflację, podatki i inne obciążenia”. Przeczytaj także:

Również Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdza, że zamierza minimalizować wpływ przyszłej ustawy o ROP na ceny w sklepach. W jaki sposób? Nie wiadomo. Wiceminister Jacek Ozdoba w rozmowie z dziennikiem zauważa, że choć projekt jest już “na bardzo zaawansowanym etapie”, to jednak kolejne etapy procesu legisacyjnego “zależą od decyzji politycznej”.

W przypadku pozostałych dwóch projektów istotnych dla branży handlowej i FMCG, czyli projektów dot. systemu kaucyjnego oraz wdrożenia dyrektywy SUP (Single Use Plastics), opóźnienia nie są przewidywane.

Zgodnie z unijnym prawem Polska powinna wdrożyć ustawę o ROP do 1 stycznia 2023 r.

www.wiadomoscihandlowe.pl