Inflacyjne obawy stawiają pod znakiem zapytania obecny projekt ustawy o ROP
Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, wejście w życie ustawy o ROP może się opóźnić. W grę wchodzi także modyfikacja projektowanych przepisów. To dlatego, że rząd nie chciałby „generować dodatkowych ryzyk” w sytuacji, kiedy inflacja w kraju jest już i tak wysoka, a niebawem urośnie jeszcze bardziej w związku z wojną wywołaną przez Rosję na Ukrainie.
W rozmowie z „DGP” Łukasz Schreiber, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów stwierdził, że „Obecnie w stosunku do całej legislacji kierujemy się zasadą, że nie wprowadzamy żadnych regulacji, które mogą zwiększać inflację, podatki i inne obciążenia”. Przeczytaj także:
Również Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdza, że zamierza minimalizować wpływ przyszłej ustawy o ROP na ceny w sklepach. W jaki sposób? Nie wiadomo. Wiceminister Jacek Ozdoba w rozmowie z dziennikiem zauważa, że choć projekt jest już „na bardzo zaawansowanym etapie”, to jednak kolejne etapy procesu legisacyjnego „zależą od decyzji politycznej”.
W przypadku pozostałych dwóch projektów istotnych dla branży handlowej i FMCG, czyli projektów dot. systemu kaucyjnego oraz wdrożenia dyrektywy SUP (Single Use Plastics), opóźnienia nie są przewidywane.
Zgodnie z unijnym prawem Polska powinna wdrożyć ustawę o ROP do 1 stycznia 2023 r.