Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Iran okaże się największym eksporterem jabłek na świecie?

Iran okaże się największym eksporterem jabłek na świecie?

Zdaniem analityków ze Wschodu Iran może w tym sezonie okazać się największym eksporterem jabłek na świecie. Ponadto możliwe, że kraj przekroczy psychologiczną barierę 1 000 000 ton wyeksportowanych jabłek. Czy te prognozy się sprawdzą?

Wielu krajowych ekspertów i sadowników największej konkurencji dla naszej produkcji nie upatruje w Serbii czy w Ukrainie, lecz właśnie w krajach arabskich. Iran i Turcja, to kraje, które są w stanie wyprodukować ponad 4 miliony ton jabłek. Co więcej mają znacznie lepsze warunki geograficzne do eksportu na rynki przez nas uważane za przyszłościowe.

Do końca marca Iran wyeksportował 745 000 ton jabłek. Jest to najwyższym wynikiem tego kraju w historii w badanym okresie czasu. Analitycy portalu east-fruit oceniają, że do końca sezonu handlowego eksport może zbliżyć się lub nawet przekroczyć psychologiczną barierę 1 miliona ton.

Sukces eksportowy Iranu, to między innymi dostęp do chłonnego rynku rosyjskiego. Rosja  jest największym odbiorcą irańskich jabłek. Coraz większym rynkiem stają się Indie. Irańskie jabłka trafiają tam drogą lądową.

www.sad24.pl