Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Irański eksport jabłek przekroczył w minionym sezonie 1 milion ton

Irański eksport jabłek przekroczył w minionym sezonie 1 milion ton

Irańskie jabłka „rozpychają” się na światowym rynku. Irańskieszacunki mówią, że w minionym sezonie eksport przekroczył 1 milion ton.Czy Iran to poważny konkurent dla polskich jabłek?

Myśląc o konkurencji dla polskiegosadownictwa w pierwszej kolejności zapewne przychodzą nam do głowy krajetaki jak Włochy, Holandia, Serbia czy Mołdawia. Coraz więcej sadownikówdostrzega rosnącą rolę Turcji, która najprawdopodobniej w nadchodzącychlatach jeszcze bardziej będzie umacniała swoją pozycję namiędzynarodowym rynku. Jeszcze dalej od Polski jest Iran, któryprodukuje mniej więcej tyle jabłek co my – ponad 4 miliony ton w 2021roku. W kwestii eksportu jabłek Iran stosunkowo szybko “pnie się dogóry”.

Irańskie dane eksportowe robiąwrażenie. W sezonie 2020/2021 kraj ten mógł wyeksportować ponad milionjabłek! Dokładne dane nie są znane, ponieważ część eksportu nie jestujęta w oficjalnych statystykach. Bardzo ciekawy jest natomiast fakt, żejeszcze w dwa sezony temu Iran był na 10 miejscu na świecie podwzględem eksportu jabłek. Dziś zbliża się do liderów.

Nie zapominajmy, że Iran cały czas madostęp do chłonnego rynku rosyjskiego. Rosja to dla tamtejszych jabłekdrugi co do wielkości rynek eksportowy. Poza tym, irańskie jabłkatrafiają przede wszystkim do Iraku, Afganistanu i do Indii.

Coraz więcej osób z branży dostrzegarosnącą pozycję Iranu na światowym rynku. Można się również spotkać zopiniami, że w długoletniej perspektywie to właśnie Iran i Turcja będąnaszymi największymi rywalami na docelowych rynkach. Zwłaszcza, że samIran koncentruje się przede wszystkim na segmencie tanich jabłek.


www.sad24.pl