IUNG: nadal mamy suszę
Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -178 mm. Względem poprzedniego okresu raportowania obecna średnia wartość KBW uległa zmniejszeniu o 3,5 mm.
W dalszym ciągu najniższe wartości KBW występowały w Poznaniu i na terenach przyległych do tego miasta. Jednakże obszar ten uległ znacznemu zwiększeniu, a deficyt wody wzrósł o 10 mm i osiągnął od -260 do –269 mm. W dalszym ciągu bardzo duży deficyt wody wynoszący od –240 do -249 mm notowano na terenie Nizin: Wielkopolskiej, Szczecińskiej oraz na Wysoczyźnie Żarnowieckiej. Natomiast odnotowano wzrost niedoboru wody na dużych obszarach Pojezierza Pomorskiego aż o 40 mm. Bardzo duże niedobory wody notowano również na Kujawach od -200 do -239 mm. Natomiast we wschodniej części Pojezierza Mazurskiego odnotowano zmniejszenie deficytu wody o ok. 30 mm, a w południowej części Mazowsza oraz w północnej części Lubelszczyzny niedobory wody zmalały o ok. 20 mm. W dalszym ciągu duże niedobory wody wynoszące ponad 160 mm notowane są na bardzo dużym obszarze kraju rozciągającym się na północ od Pasa Wyżyn Polskich. W południowych rejonach Polski deficyt wody był już mniejszy i wynosił od -50 do -100 mm- informuje IUNG.
Aktualnie susza rolnicza występuje w Polsce wśród wszystkich monitorowanych upraw:
- zbóż jarych
- zbóż ozimych
- roślin strączkowych
- warzyw gruntowych
- truskawek
- tytoniu
- buraka cukrowego
- kukurydzy na kiszonkę
- kukurydzy na ziarno
- chmielu
- ziemniaka
- krzewów owocowych
- drzew owocowych
- rzepaku i rzepiku
Susza w uprawach warzyw i owoców
W tym okresie raportowania bardzo duże zagrożenie suszą rolniczą występowało również wśród upraw warzyw gruntowych, notowano ją w 8 województwach. W woj. zachodniopomorskim w 100% gmin. Na terenie Polski suszę w tych uprawach notowano w 601 gminach tj. w 24,25% gmin kraju na powierzchni 14,52% gruntów ornych. Szczególnie dużą powierzchnię susza objęła w woj. zachodniopomorskim i pomorskim (od 57,34 do 65,03% gruntów ornych województwa).
Odnotowano zagrożenie suszą rolniczą również wśród upraw drzew owocowych. Na terytorium Polski suszę w tych uprawach notowano w 7 województwach na terenie 446 gmin tj. w 18,00% gmin kraju obejmując powierzchnię 7,58% gruntów ornych.