Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Jabłek w Chinach coraz więcej

Jabłek w Chinach coraz więcej

Tegoroczne warunki atmosferyczne miały wpływ na zbiory jabłek i gruszek w Chinach. Mimo tego szacuje się, że produkcja wyniesie 45 milinów ton. Ostatnie 10 lat to stały wzrost produkcji.

Przebieg pogody w tym sezonie miał mniejsze znaczenie na całkowite plony niż wcześniej prognozowano. Zbiory finalnie będą większe. Jednak według źródeł w Chinach na jakie powołują się Amerykanie, tegoroczne plony będą znacznie gorsze jakościowo od ubiegłorocznych. Producenci informują o mniejszych rozmiarach i słabszym wybarwieniu w tym sezonie.

Chiny to największy producent jabłek na świecie. Jabłka są uprawiane na 2 milionach hektarów. Co więcej tegoroczne 45 milionów ton to największy wynik w historii produkcji. Jak widzimy na wykresie niżej produkcja w ciągu ostatnich 10 lat systematycznie rośnie. Niestety najnowszy raport o produkcji nie informuje o tonażu jabłek przeznaczonym do przetwórstwa. Pamiętajmy, że Chiny to także największy producent koncentratu jabłkowego na świecie.

Największy producent jabłek na świecie ma bardzo małą paletę uprawianych odmian. Odmiana Fuji odpowiada za ponad 75% całkowitej produkcji. Pomimo wzrostu produkcji Chińskie sadownictwo ma także problemy. W Państwie Środka rosną koszty pracy i spadają zyski z produkcji. Jako grupa społeczna rolnicy są coraz starsi. Dodatkowo w tym sezonie z powodu spowolnienia gospodarczego spadł popyt na jabłka.

www.sad24.pl