Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Jabłka przemysłowe: cena „po groszu” w górę

Jabłka przemysłowe: cena „po groszu” w górę

Jabłka przemysłowe drożeją po symbolicznym groszu. Niemniej sytuacja na rynku sprzyja sadownikom. Producenci wychodzą z własnymi ofertami sprzedaży.

Ceny zakupu jabłek przemysłowych są obecnie stabilne z delikatnym trendem wzrostowym. Dziś za ilości powyżej 20 ton można otrzymać maksymalnie 0,55 zł za kilogram. Niemniej nadal część kupujących oferuje od 0,52 do 0,54 zł za kilogram. Zielone odmiany na musy i przeciery są o kilka groszy droższe – 0,60 – 0,63 zł/kg.

Pośrednicy informują nas, że surowca na przetwórniach jest wyraźnie mniej. Wynika to zapewne z faktu, że większość chłodni ze standardową atmosferą została już opróżniona. Zakłady potrzebują surowca i dopytują o niego. Oczywiście tego typu informacje nigdy nie są przekazywane wprost.

Sytuacja na rynku sprzyja sadownikom. Chociaż nadal mówimy o cenach poniżej kosztów produkcji, to obecnie ceny jabłek przemysłowych skutecznie „zabezpieczają” ceny jabłek deserowych przed spadkami. Złotówka osłabia się względem euro i dolara co zwiększa dochody z eksportu soków i koncentratów. To w rezultacie pozwala zakładom na nieznaczne podwyżki cen zakupu. Niewykluczone, że doczekamy się kolejnych, nieznacznych wzrostów.

Sadownicy bacznie obserwują sytuację na rynku i coraz częściej wychodzą ze swoimi ofertami. Wśród ogłoszeń dotyczących jabłek przemysłowych znajdziemy także oferty sprzedaży. Ceny, jakich oczekują producenci za jabłka to najczęściej 0,60 zł za kilogram. Stawka ta przy obecnym obrazie rynku na pewno nie jest ceną nierealną.

www.sad24.pl