Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Jabłka przemysłowe drożeją i nadal jadą na zachód Europy

Jabłka przemysłowe drożeją i nadal jadą na zachód Europy

Nie słabnie popyt na jabłka przemysłowe. Surowca do tłoczenia potrzebują zarówno polskie przetwórnie, jak i przetwórcy z zachodu Europy. Znaczny odsetek surowca nadal wyjeżdża za granicę. Wszystko to wpływa na stopniowe wzrosty cen.

Ceny surowca do produkcji jabłkowych koncentratów i soków NFC nadal powoli rosną. O bardzo dużym popycie świadczą zróżnicowane ceny. Za ilości samochodowe sadownicy otrzymują najczęściej od 0,55 do 0,60 zł za kilogram netto. Pojawiają się również wyższe oferty jak na przykład 0,65 netto za kilogram. Otrzymujemy zatem niemal 0,70 zł za kilogram brutto.

Popyt ze strony zachodnich przetwórców nie słabnie. Polskie jabłka przemysłowe nadal wyjeżdżają do Niemiec, Belgii, Holandii i Francji. W związku z tym krajowe tłocznie są zmuszone również podnosić ceny zakupu aby w ogóle skupić niezbędne ilości surowca. Sytuacja rywalizacji o surowiec jest bardzo korzystna z punktu widzenia sadowników. Ponadto w realiach polskiego rynku ma to pozytywny wpływ na ceny jabłek deserowych.

Z ostatniego unijnego raportu o tynku jabłek dowiadujemy się o znacznych niedoborach jabłek przemysłowych we Francji. Również tam polscy przedsiębiorcy eksportują jabłka na soki. Jeśli chodzi o popyt, to zmniejszył się w przypadku Goldena Deliciousa a zwiększył dla grupy Jonagolda.


www.sad24.pl