Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Jabłka przemysłowe – dużo mniejsza podaż i symboliczne wzrosty cen

Jabłka przemysłowe – dużo mniejsza podaż i symboliczne wzrosty cen

Koncentrat jabłkowy na rynku międzynarodowym ma się dobrze, a surowca na rynku jest już coraz mniej. Jak aktualnie kształtują się ceny jabłek przemysłowych?

Na tym rynku niezwykle trudno jest określić dokładne ramy czasowe konkretnych trendów i zjawisk. Niemniej od około 2 tygodni podaż jabłek przemysłowych jest już stosunkowo niewielka. Znacząco spadła w porównaniu z początkiem miesiąca i zwiększoną sprzedażą.

Jak widzimy na wykresie poniżej, przez ostatnie dwa tygodnie, ceny skupu były praktycznie niezmienne. Po krótkim i nieznacznym „dołku”, ceny przez wiele dni zatrzymały się na poziomie 0,80 zł/kg. Dziś sadownicy sprzedają ostatnie partie zmagazynowanych w gospodarstwach jabłek przemysłowych. W grudniu dostawy ograniczą się już wyłącznie do odsortu z jabłek deserowych.  

Obecnie na punktach skupu nadal spotkamy się przeważnie ze stawkami 0,80 zł/kg. Na tablicach pojawia się także cena 0,82 zł/kg. Jeśli natomiast chcemy sprzedać całe auto (co najmniej 20 ton) to wówczas możemy liczyć na maksymalnie 0,84 – 0,85 zł/kg.  

Sadownicy liczą, że mniejsza podaż surowca będzie skutkowała wzrostem cen. Jest to prawdopodobne, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę, że do największych zakładów od około dwóch tygodni nie dociera koncentrat z Ukrainy. 

www.sad24.pl