Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Jabłka przemysłowe w dół. Sok i koncentrat bez zmian

Jabłka przemysłowe w dół. Sok i koncentrat bez zmian

Gdy spadają ceny jabłek przemysłowych sadownicy zastanawiają się zawsze co jest tego powodem. Jednak przyczyn ostatnich i już zapowiadanych dalszych spadków nie powinnyśmy się doszukiwać w taniejącym koncentracie czy soku NFC. Ceny tych produktów pozostają niezmienne.

Jeśli przeanalizujemy ceny zarówno soku NFC jak i koncentratu jabłkowego, to zobaczymy, że ceny produktów przetworzonych są bardzo stabilne. Na próżno się więc w nich doszukiwać przyczyn spadków cen skupu surowca do tłoczenia.

Sadownicy zastanawiają się, czy po świętach przyjdą zapowiadane spadki. Niestety, rozpowszechnianie takich informacji przez przetwórnie i pośredników nie służy producentom. Działanie takie nosi znamiona celowego wpływania na wzrost podaży i destabilizację rynku. Zdaniem wielu sadowników podaż surowca nie zwiększyła się aż tak, aby doprowadzić do znaczących spadków. Z kolei zupełnie normalną kwestią jest delikatna korekta przy długim trendzie wzrostowym.

Cały czas jest produkowany jabłkowy sok NFC. Jak dowiedzieliśmy się od angielskich analityków, popyt na produkt ze strony odbiorców z Zachodniej Europy nie słabnie. Stabilna jest także cena, która obecnie wynosi około 300 euro za tonę EXW (1400 zł/tona).

Kwestią, która zmniejszyła eksport koncentratu do Stanów Zjednoczonych są wyższe koszty transportu i niedobór kontenerów. Jeśli problemy logistyczne się skończą, możemy się spodziewać większych zamówień ze strony USA z powodu słabego złotego względem dolara.

EXW – Ex Works. Oznacza sprzedaż w przypadku której obowiązki sprzedającego są ograniczone do minimum. Momentem dostarczenia towaru jest pozostawienie go do dyspozycji kupującego na terenie fabryki, w tym przypadku przetwórni.

www.sad24.pl