Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Jabłkowy sok NFC – polski hit eksportowy

Jabłkowy sok NFC – polski hit eksportowy

Obok koncentratu jabłkowego, kolejnym polskim hitem eksportowym staje się jabłkowy sok NFC. Tylko ubiegłoroczna produkcja pozwoliła zagospodarować około pół miliona ton jabłek przemysłowych.

W ostatniej dekadzie pijemy coraz więcej soków NFC, w tym soku jabłkowego. Taki sam trend notujemy na zachodzie Europy. Preferencje konsumentów przekładają się na profil produkcji branży przetwórczej. Popyt na produkt stymuluje jego produkcję i eksport, co widzimy wyraźnie na wykresie niżej.

Od 2016 roku notujemy niemal liniowy wzrost eksportu jabłkowego soku NFC z Polski. Wynika to po pierwsze z popytu za granicą, a także z ceny, która jest atrakcyjna względem konkurencji. Największymi importerami polskich soków są Niemcy, Wielka Brytania i Holandia. Coraz więcej importują także kraje skandynawskie.

W tym roku eksport od początku roku do końca września nieznacznie przekroczył 200 000 ton. Jeśli tempo wysyłek utrzyma się to całoroczny wynik będzie porównywalny z eksportem z 2021 roku, co jest niewątpliwym sukcesem. Z powodu wysokich kosztów energii w tym roku, latem prognozowano większy udział soków NFC w krajowej produkcji (kosztem koncentratu). Jak dotąd nie możemy potwierdzić tego zjawiska w danych handlowych.

www.sad24.pl