Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Jak działa Centrum Przetwórstwa Produktów Ogrodniczych?

Jak działa Centrum Przetwórstwa Produktów Ogrodniczych?

Podczas Dnia Otwartego w Instytucie Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach zaprezentowano jak działa Centrum Przetwórstwa Produktów Ogrodniczych. CPPO to nowoczesny obiekt, który pełni funkcje badawczo-rozwojowe ukierunkowane na prowadzenie badań i kreowanie innowacji w projektowaniu produktów żywnościowych na bazie owoców i warzyw. Oferta CPPO jest skierowana przede wszystkim do podmiotów gospodarczych, a także do sektora publicznego, w tym uczelni wyższych i instytutów naukowych.

Główną część Centrum stanowią dwie wydzielone, specjalistyczne hale technologiczne spełniające wymagania procesowe dla produkcji najważniejszych kategorii przetworów owocowych i warzywnych, w tym soków przecierowych oraz do wytwarzania suszy owocowych i warzywnych. Najważniejszy z ciągów produkcyjnych to kompletna linia do wytwarzania soków NFC. Dodatkowe maszyny to m.in. multiprocesor do wytwarzania puree, dżemów i galaretek. Kolejna maszyna, to konwekcyjna komorowa suszarka do warzyw i owoców z możliwością wspomagania procesu promieniowaniem podczerwonym. Dopełnieniem ciągu technologicznego i parku maszynowego zainstalowanego w halach jest zaprojektowana, specjalnie dla CPPO, linia do mycia owoców i warzyw z systemem ‘buble washer’ dedykowana dla mini-przetwórni. Na wyposażeniu CPPO znajduje się autoklaw zanurzeniowy do utrwalania przetworów z warzyw, dla których w przeciwieństwie do przetworów z owoców, klasyczny proces pasteryzacji nie gwarantuje bezpieczeństwa mikrobiologicznego. Zarówno dla produktów suchych i płynnych, będzie możliwość ich pakowania w saszetki typu ‘doypack’. Jest to obecnie jeden z najczęściej wykorzystywanych systemów pakowania produktów gotowych do spożycia, jak właśnie suszone owoce i warzywa czy różnego rodzaju puree.

Mając do dyspozycji park maszynowy i technologiczny CPPO może pracować nad zwiększaniem asortymentu znanych produktów, jak soki NFC, smoothie czy dżemy, ale też opracowywaniem technologii dla nowych, innowacyjnych produktów na bazie surowców ogrodniczych.

Całość pod linkiem: www.e-sadownictwo.pl