Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Jak kształtuje się sytuacja ze skupem wiśni?

Jak kształtuje się sytuacja ze skupem wiśni?

Wiele zakładów dopiero w przyszłym tygodniu rozpocznie przetwórstwo wiśni co dobrze zbiega się w czasie z rozpoczęciem zbiorów przez większość producentów. Jak będą kształtować się ceny skupu wiśni?

Od kilku dni ceny wiśni w zagłębiu grójeckim wynoszą niemalże we wszystkich punktach skupu 2,20 zł/kg. W innych rejonach kraju nierzadko spotkamy się również ze stawką 2,00 zł/kg. Wczoraj zdarzały się firmy, które oferowały 2,30 zł/kg. Warto podkreślić, że te symboliczne wzrosty nie wynikają ze wzrostów na przetwórniach. Przedsiębiorcy zmniejszają swoje marże, aby skupić więcej surowca.

Jak dotąd skup i handel przebiega płynnie. Wolumeny dostarczane do punktów skupu nie są duże, ale nie wpływa to na ceny, ponieważ jeszcze nie wszystkie zakłady przeszły na przetwarzanie wiśni. Na liniach produkcyjnych dominują jeszcze porzeczki.

Sytuacja wyklaruje się na początku tygodnia, kiedy wiele przetwórni rozpocznie przetwórstwo wiśni. Zatem zbiegnie się to w czasie z rozpoczęciem zbiorów Łutówki przez kolejnych sadowników. Warto dodać, że jest to sytuacja niezmiernie korzystna dla producentów wiśni. Zatem wzrost podaży surowca zbiegnie się w czasie ze wzrostem popytu ze strony kupujących. Sytuacja cenowa zatem w przyszłym tygodniu powinna być dosyć stabilna.

Jeśli chodzi o wiśnie na tłoczenie, to branża przetwórcza także nie rozpoczęła jeszcze ich przetwarzania. Zapewne rozpocznie się ono w przyszłym tygodniu. Do tego momentu wszystkie ceny, które są w obiegu nie powinny być traktowane jako wiarygodne, ponieważ surowiec nie jest jeszcze ani skupowany, ani przetwarzany. 

www.sad24.pl