Jemy za mało warzyw i owoców
Piotr Górski, Rzeczpospolita
Instytut Żywności i Żywienia, zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zaleca spożywanie co najmniej 400 g warzyw i owoców dziennie podzielonych na pięć porcji, Jedną z nich może być szklanka soku.
– Sytuacja zmienia się jednak radykalnie na naszą korzyść – tłumaczy dyr. Instytutu prof. Mirosław Jarosz – kiedy spożywamy nie pięć, ale siedem porcji. Wówczas ryzyko udaru i zawału maleje nie o 14 proc., ale aż o ponad jedną trzecią. Spożywanie ponad siedmiu porcji – za porcję uważamy ilość odpowiadającą 80-100 g – powoduje spadek ryzyka aż o 42 proc.
Według niepublikowanych jeszcze danych spożycie soków, owoców i ich przetworów od kilku lat w Polsce nie rośnie, ale wręcz spada,. Ostrożnie szacunki mówią o spożyciu (bez soków i ziemniaków) ok. 250 gramów dziennie.
Sytuację nieznacznie poprawia spożycie soków owocowych. Niestety, wciąż małą popularnością cieszą się u nas soki warzywne. Warto przypomnieć, że obowiązuje zakaz dodawania do soków owocowych i warzywnych cukru, substancji konserwujących i barwników, a także iż soki produkowane przemysłowo są często dużo bogatsze w składniki prozdrowotne niż te robione w domowych sokowirówkach.
Zgodnie z rekomendacjami naukowców jedną porcję warzyw i owoców możemy zastąpić szklanka soku. Tymczasem średnie spożycie soków w Polsce wynosi 11,72 litra na osobę rocznie, co daje 32 ml na dzień. Finowie lub Norwegowie wypijają prawie trzykrotnie więcej soków niż my.
Więcej w Rzeczpospolitej z dnia 17.03.2015