Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Jest pierwszy w Polsce operator systemu kaucyjnego. Kto za nim stoi?

Jest pierwszy w Polsce operator systemu kaucyjnego. Kto za nim stoi?

Systemu Kaucyjny Zwrotka to pierwszy operator, który wchodzi na polski rynek. Założyły go dwa podmioty, ale akcjonariat może się poszerzyć.

Grupa Biosystem oraz Ogólnopolska Izba Gospodarcza Ochrony Środowiska poinformowały właśnie o powołaniu do życia Zwrotki. Spółka będzie miała siedzibę w Krakowie przy ul. Odlewniczej. Zwrotka będzie odbierała od współpracujących z nią sieci handlowych butelki PET o pojemności do 3 l oraz puszki do 1 l. Odbierane, przynajmniej na razie, nie będą opakowania szklane pojemności do 1,5 l, które również wejdą do systemu.

Co można zyskać współpracujące ze Zwrotką?

Nowy operator podkreśla, że przystępując do współpracy ze Zwrotką, można zyskać atrakcyjne warunki finansowania, a także przystąpić do akcjonariatu operatora. Firma chwali się też ofertą maszyn RVM (reverse vending machine), które mogą zostać ustawione w sklepie i prowadzić zbiórkę automatycznie. Jeżeli nie będzie to możliwe, oparator zapewni wsparcie w przygotowaniu i organizacji zbiórki manualnej. Zwrotka będzie również prowadzić wymaganą ewidencję i sporządzać stosowne sprawozdania i raporty dotyczące zbiórki opakowań oraz dostarczy odpowiedni system IT. Klienci dostaną też preferencyjne warunki na inne usługi Grupy Biosystem.

Ile czasu mają sklepy i producenci na zorganizowanie zbiórki?

Ustawa o systemie kaucyjnym weszła w życie na początku roku. Obowiązek zbiórki w systemie będzie obowiązywał od początku 2025 r. Objęte nim zostaną butelki PET o pojemności do 3 l, butelki szklane o pojemności do 1,5 l oraz metalowe puszki o pojemności do 1 l. Do ceny takich produktów zostanie doliczona kaucja w wysokości 50 groszy. Konsument otrzyma ją z powrotem przy zwrocie opakowania w sklepie. Będzie to możliwe w każdej placówce o powierzchni powyżej 200 mkw., ale również w wybranych mniejszych sklepach. 

Puste butelki oraz puszki ze sklepów odbierać będą właśnie operatorzy, tacy jak Zwrotka, a finalnie trafią one do producentów, którzy z recyklatu wyprodukują nowe opakowania. Już w 2025 r. każdy producent musi zebrać 77 proc. opakowań wprowadzonych przez siebie na rynek. Jeżeli nie osiągnie tego limitu, zapłaci opłatę produktową.

www.wiadomoscihandlowe.pl