Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Jest porozumienie z Ukrainą w sprawie przejazdu produktów rolno-spożywczych przez Polskę

Jest porozumienie z Ukrainą w sprawie przejazdu produktów rolno-spożywczych przez Polskę

Polska porozumiała się z Ukrainą w sprawie wjazdu do naszego kraju towarów rolno-spożywczych. Od soboty, 15 kwietnia br. obowiązuje zakaz przywozu takich towarów z Ukrainy po tym, jak część wwożonego zboża, która miała przejechać tranzytem trafiała na polski rynek.

We wtorek 18 kwietnia ogłoszono, że zostanie uruchomiony przejazd przez Polskę tych towarów, które są na załączniku do rozporządzenia. Taki przejazd będzie możliwy od północy w piątek. Ministrowie rolnictwa i rozwoju ogłosili wprowadzenie trzech mechanizmów zabezpieczających towary i utworzenie w związku z tym „prawdziwych korytarzy solidarnościowych”.

Minister rolnictwa Robert Telus wyjaśnił, że ten czas jest potrzebny na wydanie dwóch rozporządzeń przez Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

W środkach transportu, którymi przewożone będą towary, zostaną wprowadzone plomby elektroniczne i system SENT, czyli teleinformatyczny system monitorowania przewozu towarów wrażliwych utworzony przez Krajową Administrację Skarbową. Rozporządzenie będzie zawierało zapis, który zabezpieczy przez pozostawianiem towarów w Polsce, to znaczy nie będzie można wycofać się z tranzytu.

– Uruchomimy przejazd przez Polskę towarów z Ukrainy, które są w rozporządzeniu od piątku od północy. Do tego czasu wydane zostaną dwa rozporządzenia: Ministerstwa Finansów i aktualizacja mojego rozporządzenia. Wprowadzimy plomby elektroniczne dla tych towarów – powiedział minister Waldemar Buda podczas konferencji.

Dodatkowo przez jakiś czas służby celno-skarbowe i inne będą konwojowały transporty do miejsca docelowego.

www.wiadomoscihandlowe.pl