Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Jabłka przemysłowe w Rosji coraz tańsze

Jabłka przemysłowe w Rosji coraz tańsze

Według analityków EastFruit w ubiegłym tygodniu w Rosji ceny jabłek przemysłowych do przetworzenia na sok jabłkowy i koncentrat znacznie spadły. Wraz ze wzrostem dostaw z rodzimych sadów i zwiększeniem dostaw jabłek przemysłowych z Białorusi ich cena spadała prawie codziennie.

Jeśli na początku tygodnia przeważały ceny 0,12 USD za kg, to w piątek spadły one do 0,10-0,09 USD za kg. W tej chwili przetwórcy już przestali kupować jabłko droższe niż 0,09 USD za kg. Ponadto niektórzy z nich zaczęli proponować znaczne opóźnienia w płatnościach za dostarczone owoce.

Niemniej jednak nawet taka cena za jabłko przemysłowe jest prawie dwa razy wyższa od tej, jaką obecnie otrzymują sadownicy w Mołdawii, Polsce i na Ukrainie. Ponadto w tych krajach opóźnienie w płatności za dostarczone jabłko przekracza już 60 dni – zwraca uwagę portal.

W tych warunkach rosyjscy przetwórcy jabłek przemysłowych będą mieli problemy również ze sprzedażą gotowych produktów, ponieważ prawie wszystkie wymienione kraje, a nawet Białoruś, przygotowują się do wyprodukowania rekordowej ilości koncentratu jabłkowego.
Źródło: www.ogrodinfo.pl z dnia 15.10.2018 roku