Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Kazachstan: Sadownicy chcą zakazu importu jabłek i wprowadzenia cła

Kazachstan: Sadownicy chcą zakazu importu jabłek i wprowadzenia cła

Producenci owoców z Kazachstanu chcą zakazu importu jabłek podczas zbiorów, a także wprowadzenia jednolitego cła na importowane owoce.  Ministerstwo Rolnictwa obiecało przeanalizować propozycje sadowników.

Sadownicy twierdzą, że koniecznym jest wprowadzenie zakazu importu jabłek do Kazachstanu w okresie od sierpnia do grudnia, kiedy w Kazachstanie trwają zbiory. Sadownicy, którzy nie mają zaplecza do przechowywania jabłek muszą sprzedawać swoje polony po bardzo niskiej cenie, ponieważ rynek wypełniony jest tanimi produktami chińskimi, irańskimi i polskimi.

Sadownicy zaproponowali również wprowadzenie jednolitego cła na importowane owoce i warzywa w wysokości 0,1 euro za 1 kg. Środek ten ma zapewnić wsparcie producentom krajowym.

Wprowadzenie cła niewątpliwie wpłynie na ceny owoców w sklepach, jednak sadownicy utrzymują, że ​​za kilka lat sytuacja się unormuje, ponieważ wzrost cen będzie motywacją dla krajowych sadowników, by zaangażowali się w produkcję. Gdy podaż na rynku znacznie wzrośnie, cena dla konsumentów spadanie.

Kolejną propozycją jest zmniejszenie wsparcia państwa dla produkcji jabłek. W ciągu siedmiu lat takiego wsparcia Kazachstan zmniejszył zależność od importu jabłek o co najmniej 100 tys. ton (ze 190 tys. ton w 2014 r. do 90 tys. ton w 2021 r.). A do 2026 roku, kiedy już posadzone intensywne sady jabłoniowe wejdą w pełnie owocowania, konsumpcja krajowa zostanie w pełni zaspokojona.

Zamiast tego proponuje się przeorientować wsparcie państwa na uprawę innych rodzajów owoców importowanych przez Kazachstan: gruszek, czereśni, orzechów. Jednocześnie producenci proszą Ministerstwo Rolnictwa o zintensyfikowanie prac nad wprowadzeniem ubezpieczeń od przymrozków i innych ryzyk. 

Ministerstwo Rolnictwa zapewniło, że wszystkie propozycje zostaną dokładnie rozpatrzone.

Niejednokrotnie pojawiały się propozycje ograniczenia importu jabłek do Kazachstanu w okresie zbiorów. Jednak przeciwnicy projektu obawiają się że spowoduje to gwałtownego wzrostu cen owoców, zwłaszcza w regionach, gdzie nie ma produkcji jabłek. Wbrew deklaracjom producentów ceny owoców i warzyw w Republice Kazachstanu rosną, co przy już wysokiej inflacji i spadku realnych dochodów ludności doprowadzi po prostu do zmniejszenia spożycia owoców.

www.e-sadownictwo.pl