Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > KE przedłuży pomoc dla rolników w związku z embargiem Rosji

KE przedłuży pomoc dla rolników w związku z embargiem Rosji

PAP

Komisja Europejska zapowiedziała w czwartek przedłużenie programów wsparcia dla producentów owoców i warzyw oraz sektora mlecznego w UE w związku z obowiązującym rosyjskim embargiem na import żywności z Unii.

Projekt decyzji w tej sprawie przewiduje, że polscy sadownicy mogą liczyć na największą pomoc w porównaniu z producentami z innych krajów. Do końca czerwca będą oni mogli wycofać z rynku za odszkodowaniem 296 200 ton jabłek i gruszek.

Dla polskich rolników przewidziano także rekompensaty za wycofanie z rynku 1 750 ton śliwek i winogron, 31 500 ton pomidorów, marchwi, słodkiej papryki, ogórków i korniszonów oraz 1 900 ton brzoskwiń.

Unijne źródła zastrzegają, że liczby te mogą się jeszcze zmienić. Formalne decyzje w sprawie przedłużenia programów wsparcia dla sektora rolno-spożywczego w UE mają zapaść w przyszłym tygodniu.

Kontynuacja programów wsparcia jest konsekwencją decyzji Moskwy z 24 czerwca o przedłużeniu do sierpnia 2016 roku restrykcji importowych dotyczących głównie produktów rolnych i spożywczych z UE. Rosja wprowadziła zakaz importu tych produktów z UE w odpowiedzi na unijne sankcje gospodarcze, nałożone za wspieranie przez Moskwę separatystów na wschodniej Ukrainie.

Oprócz Polski unijną pomocą objęci są producenci owoców i warzyw z 15 innych unijnych krajów, które w największym stopniu odczuwają skutki rosyjskiego embarga. Wsparcie wypłacane jest w przypadku wycofania z rynku określonych rodzajów owoców i warzyw poprzez przekazanie ich organizacjom charytatywnym, przeznaczenie do innych celów (np. pasza dla zwierząt, kompostowanie), a także poprzez zaniechanie zbiorów albo tzw. zielone zbiory (czyli owoców i warzyw niedojrzałych).

Do 30 czerwca 2015 r. z rynku unijnego wycofano w ten sposób 770 000 ton owoców i warzyw, za które wypłacono 155 mln euro odszkodowań.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,91446,18459899,ke-przedluzy-pomoc-dla-rolnikow-w-zwiazku-z-embargiem-rosji.html#ixzz3hS8JWLi8 z dnia 30.07.2015 roku