Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Kiedy koniec z zerowym VAT na żywność? Jest stanowisko ministerstwa

Kiedy koniec z zerowym VAT na żywność? Jest stanowisko ministerstwa

Jeszcze przez pięć tygodni Polacy będą cieszyć się zerową stawką VAT na podstawowe artykuły żywnościowe. Wiele wskazuje na to, że rząd nie przedłuży działania tej osłony – informuje dziennik “Fakt” i dodaje, że w tym roku na ten cel nie zaplanowano dużych środków.

Zerowa stawka VAT na żywność obowiązuje od lutego 2022 roku. To miało ulżyć Polaków w czasie, kiedy inflacja biła kolejne rekordy.

Zerowy VAT na żywność. Co dalej?

“Przepisy zakładające zerową stawkę VAT kilkakrotnie były wydłużane. Obecne mają wygasnąć 31 marca, to by oznaczało, że tylko do świąt wielkanocnych Polacy będą w niższych cenach kupować w sklepach. Od 1 kwietnia może być już drożej. Bo wcale nie jest przesądzone, że zerowy VAT zostanie utrzymany” – informuje czwartkowy “Fakt”.

“Chleb może zdrożeć o ok. 20 gr na bochenku, kostka masła o ok. 30 gr, kilogram schabu – o złotówkę” – wylicza dziennik.

Ministerstwo Finansów na pytania “Faktu” odpowiedziało, że trwają analizy.

Od wyniku tych analiz będą uzależnione decyzje co do ewentualnych dalszych rozwiązań ochronnych dla konsumentów. Podjęcie decyzji o przedłużeniu stawki VAT w wysokości 0 proc. na podstawowe produkty żywnościowe powinno opierać się na szacunkach wpływu takiego rozwiązania na konsumentów, ale również kompleksowego wpływu na gospodarkę, w tym budżet państwa – tak na pytania “Faktu” odpowiedziało Ministerstwo Finansów.

Koszt zerowej stawki VAT na żywność w 2024 roku szacowany jest na 2,93 mld zł – podano w ocenie skutków regulacji rozporządzenia, które podpisano pod koniec ubiegłego roku.

Co dalej z inflacją?

Inflacja w I i II kw. znajdzie się w celu inflacyjnym, a dalszy przebieg jej ścieżki zależy od działań osłonowych rządu – poinformowała pierwsza wiceprezes NBP Marta Kightley, w rozmowie z telewizją BIZNES24

Dodała, że chodzi o decyzje administracyjne w zakresie stawki VAT na żywność, do końca I kw. obniżonej do zera oraz tarcz związanych z kosztami energii dla gospodarstw domowych, które obowiązują do końca II kw.

W marcu zobaczymy inflację CPI na poziomie 2,5 proc. r/r, ale przejściowo – prognozują analitycy banku ING. Zauważyli, że 4-5 pkt proc. inflacji wciąż jest “ukryte” w zamrożonych cenach energii i zerowym VAT na żywność.

Prognozuje się, że inflacja HICP (zharmonizowany wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych) w 2024 r. wyniesie 5,2 proc., a w 2025 r. – 4,7 proc. W porównaniu z jesienią prognoza na 2024 r. została skorygowana w dół, ale w górę na 2025 r. Oprócz niższych cen surowców, rewizje te wynikają z przedłużenia zamrożenia cen energii elektrycznej i gazu od stycznia do czerwca oraz zerowego podatku VAT od żywność do marca tego roku – informuje Komisja Europejska.

www.money.pl