Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Komisja Europejska zapowiada przeanalizowanie wyroku TSUE w sprawie podatku handlowego

Komisja Europejska zapowiada przeanalizowanie wyroku TSUE w sprawie podatku handlowego

We wtorek, 16 marca Trybunału Sprawiedliwości UE wydał wyrok stwierdzający, że polski podatek od sprzedaży detalicznej nie narusza unijnego prawa w dziedzinie pomocy państwa. Tym samym oddalił odwołanie Komisji Europejskiej w tej sprawie. Ten ostatni organ jednak sprawy nie odpuszcza.

Jak poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej rzeczniczka KE, Arianna Podesta, Komisja nie tylko przyjrzy się wyrokowi, ale też rozważy jego konsekwencje.

Podczas swojego wystąpienia rzeczniczka zapewniła, że KE przyjmuje wydany wyrok do wiadomości. Przypomniała także, że w opinii organu, który reprezentuje progresywne stawki podatku od sprzedaży detalicznej zapewniają selektywną korzyść przedsiębiorstwom o niskim obrocie w stosunku do ich konkurentów.

Podobne zastrzeżenia KE miała w stosunku do podatku od reklam wprowadzonego na Węgrzech. Jednak i w tym przypadku Trybunał Europejski utrzymał w mocy wyroki Sądu UE, który uznał, że Komisja była w błędzie. 

Przypomnijmy, że intensywne prace na podatkiem od sprzedaży detalicznej Prawo i Sprawiedliwość zaczęło już pięć lat temu. Jednak w praktyce obowiązuje on dopiero od tego roku. Sieci handlowe zapłaciły go po raz pierwszy w lutym (za styczeń).

www.wiadomoscihandlowe.pl