Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Komunikat COPA-COGECA

Komunikat COPA-COGECA

Po zapowiedzi prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina, że embargo na (między innymi) owoce zostanie przedłużone do 2016 r.,  COPA-COGECA wysłały pismo do komisji europejskiej, w którym apelują o wsparcie dla producentów owoców i warzyw. COPA i COGECA przesłały w tym tygodniu pismo do Komisji Europejskiej, w którym apelują o przedłużenie środków wsparcia dla producentów owoców i warzyw, aby złagodzić skutki rosyjskiego embarga na eksport UE po tym, jak prezydent Putin potwierdził, że będzie ono nadal obowiązywało w 2016 r.
  
Sekretarz Generalny COPA-COGECA Pekka Pesonen przestrzegł: „Rosyjskie embargo uderzyło w producentów owoców i warzyw oraz w ich spółdzielnie. Letni sezon na owoce właśnie się zaczął i ta zapowiedź prezydenta Putina spowoduje znaczącą obniżkę cen wypłacanych producentom, chyba że zostaną podjęte odpowiednie działania. Należy uniknąć powtórzenia się sytuacji z zeszłego roku, kiedy to ceny producentów były niższe od kosztów produkcji przez większość sezonu. Ceny brzoskwiń i nektaryn w niektórych regionach spadły już o 0,20 euro/kg w ostatnich tygodniach – Unia musi podjąć działania, aby zapobiec nasileniu się problemu. Owoce letnie łatwo się psują, więc trudno znaleźć alternatywne rynki zbytu.”
 
Wskazując na kluczowe działania, powiedział: „Obecne środki, które mają wygasnąć za parę dni i które umożliwiają wycofanie produktów z rynku i rozdanie ich za darmo np. organizacjom charytatywnym lub w celach niespożywczych czy w ramach zielonych zbiorów, muszą zostać przedłużone. W przeciwnym razie spadek cen będzie skutkował załamaniem rynku. Art. 219 rozporządzenia UE 1308/2013 stwarza możliwość wprowadzenia środków nadzwyczajnych w sytuacji zagrożenia dla rynku, które teraz istnieje, w celu zapobiegania kryzysom. Wykaz produktów objętych tymi środkami wymaga rozszerzenia. Należy również zastosować art. 222 WPR, co pozwoli organizacjom producentów, takim jak spółdzielnie, na szybką reakcję. Producenci bardzo się niepokoją sytuacją, która wynika z konfliktu politycznego i której padli ofiarą. To nie oni powinni ponosić koszty za ten spór. Należy podjąć pilne działania w celu stabilizacji rynku i zapobiegania zawirowaniom”.

Źródło: www.ogrodinfo.pl z dnia 30.06.2015 roku