Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Koncentrat jabłkowy to dziś towar deficytowy. Utrzymują się wysokie ceny

Koncentrat jabłkowy to dziś towar deficytowy. Utrzymują się wysokie ceny

Utrzymują się wysokie ceny koncentratu jabłkowego w Europie. Oczy największych graczy skierowane są dziś na Polskę i nasze plony po przymrozkach i intensywnym opadaniu zawiązków.

Wysokie ceny koncentratu jabłkowego

Cena koncentratu jabłkowego o średniej kwasowości wzrosła o 22,5% rok do roku i właśnie osiągnęła poziom prawie 8000 zł za tonę (1850 EUR/tona). Równocześnie to o 39,0% powyżej kwietniowej średniej z pięciu lat. Jak informują specjalistyczne portale branżowe, ZSJ już w kwietniu był Europie towarem deficytowym, a najwięksi gracze ograniczyli handel nim.

Wyższe ceny w kończącym się sezonie wynikały z niskich zbiorów jabłek w Polsce. Jak wiemy nasz kraj jest głównym producentem koncentratu jabłkowego na rynki europejskie. Polska produkcja koncentratu w sezonie 2023/24 szacowana jest przez uczestników rynku na około 250 000 ton.

Oczy wszystkich skierowane na Polskę 

Zarówno przetwórcy i odbiorcy przetworzonych jabłek czekają na informacje dotyczące nadchodzących zbiorów jabłek w Polsce. Te w wyniku przymrozków bezsprzecznie będą znacznie niższe od ubiegłorocznych (ostatecznie zostały ocenione przez GUS 3,8 miliona ton).

To naturalne, że obecnie nabywcy ograniczają zakupy ze względu na bardzo wysokie ceny i mniejszą dostępność. Ponadto czekają na nowe zbiory, gdyż wtedy zazwyczaj ceny spadają. Jednak z drugiej strony bardzo prawdopodobne, że nie ma powodu, dla którego ceny miałyby być niższe.

www.sad24.pl