Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Koniec rządowego skupu malin i spadki cen za owoce do mrożenia

Koniec rządowego skupu malin i spadki cen za owoce do mrożenia

Przełom zbiorów malin letnich i jesiennych mija pod znakiem kolejnych spadków cen skupu i licznych plotek o prognozowanych cenach na najbliższe tygodnie. Działalność zakończył również rządowy skup malin.

W minioną sobotę zakończył funkcjonowanie rządowy skup malin. Ceny za owoce do mrożenia spadły z około 5,00 do 4,00 zł/kg. Plantatorzy przekazują nam, że najbardziej niepokojący jest fakt, że obecnie około 3/4 punktów wcale nie kupuje malin do mrożenia.

Producenci informują ponadto, że w ostatnim czasie ponownie zdarzają się sytuacje, kiedy oddają na skup maliny bez ceny. Potocznie zjawisko nazywane jest „oddawaniem owoców w komis”. Pytanie, jak będzie kształtował się sezon skupu malin jesiennych.

Niestety, nadal zachodzi obawa o mrożonki z Ukrainy. W tym sezonie stawki za maliny na wschodzie spadły do historycznych minimów, nawet do poziomu 17 hrywien. To zaledwie 1,87 zł/kg. Średnio za owoce do mrożenia oferowano od 25 do 30 hrywien (2,75 – 3,30 zł/kg). Mając na uwadze niższe koszty pracy i energii elektrycznej nie dziwią znacznie niższe ceny ukraińskich mrożonek. A polscy importerzy, których trudno podejrzewać o patriotyzm w handlu, mogą je importować bez cła do czerwca 2024 roku.

www.sad24.pl