Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Koniec zbiorów truskawek na Mazowszu; wysokie ceny owoców dla przetwórstwa

Koniec zbiorów truskawek na Mazowszu; wysokie ceny owoców dla przetwórstwa

PAP

Kończą się zbiory truskawek w centralnej Polsce, owoce będzie można jeszcze kupić na bazarach, ale ich cena będzie rosła. Obecnie za kilogram truskawek w stolicy trzeba zapłacić 8-12 zł.

Zakłady przetwórcze na Mazowszu praktycznie zakończyły już skupowanie truskawek. W tym roku przetwórcy za truskawki płacili rekordowe ceny. Na początku czerwca, gdy rozpoczął się skup, rolnicy dostawali za truskawki (bez szypułek) do mrożenia średnio 4,10 zł za kg; pod koniec czerwca firmy oferowały już 5,80 zł za kg – powiedziała Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Przypomniała, że w ubiegłym roku na początku sezonu przetwórcy nabywali te owoce w cenie 2,45 zł/kg, a na końcu – 4,30 zł/kg. Średnio w tym roku w czerwcu za truskawki producenci uzyskiwali 5,10 zł/kg, podczas, gdy przed rokiem – 3,65 zł.

Nosecka zaznaczyła, że w tej chwili trudno jest jeszcze oszacować wielkość zbiorów truskawek, ale prawdopodobnie będą one o 15 proc. niższe od słabych ubiegłorocznych zbiorów – 197 tys. ton.

Najgorzej sytuacja wygląda w przypadku wiśni, których – jak prognozuje prof. Eberhard Makosz – będzie zaledwie 30 tys. ton wobec 195 tys. ton zebranych w u.br. Ponadto owoce te wymarzły także w innych regionach Europy, jest ich mniej m.in. na Węgrzech i w Serbii – zaznaczyła Nosecka. Wiśnie są obok truskawek i malin najchętniej przerabianymi owocami przez przemysł – dodała.

Ponadto możemy się w tym roku spodziewać spadku zbiorów jabłek, gruszek i śliwek. Prawdopodobnie mniej będzie malin, a ich cena może być dość wysoka, podobnie jak to było w poprzednich sezonach.

Jak zauważyła, ten rok jest bardzo trudny dla przetwórców, którzy będę mieli kłopoty z pozyskaniem dostatecznej ilości surowca, bo zbiory innych owoców też będą mniejsze, a zwłaszcza wiśni oraz dla producentów – ze względu na duże straty spowodowane przymrozkami. Konsumenci zaś odczują wysokie ceny m.in. wiśni, czereśni truskawek, malin.

– Ten sezon dla producentów owoców będzie “katastroficzny”. Wysokie ceny nie zrekompensują im spadku produkcji – oceniła Nosecka.

Ekspertka zauważyła, że wysokie ceny skupu owoców, oznaczają w konsekwencji, że mrożonki, ale także dżemy i inne przetwory owocowe będą droższe.

W poniedziałek na największym w kraju rynku hurtowym truskawki kosztowały 6-8 zł/kg, maliny- 5-7 zł/kg, czereśnie -10-17 zł/kg, a wiśni nie ma jeszcze w ofercie.

Źródło: www.ogrodinfo.pl z dnia 03.07.2017 roku